Overview
Specification
ET070000DH6

ET070000DH6 Basic Information
| Panel Model | ET070000DH6 |
|---|---|
| Panel Brand | EDT |
| Descrition | a-Si TFT-LCD ,7.0 inch, 800×480 |
| Panel Type | a-Si TFT-LCD |
| ET070000DH6 Price | Request Price & Lead Time |
| Operating Temperature | -30 ~ 80 °C |
| Storage Temperature | -40 ~ 80 °C |
ET070000DH6 Mechanical Features
| Dot Resolution | 800(RGB)×480 (WVGA) |
|---|---|
| Pixel Configuration | RGB Vertical Stripe |
| Pixel Density | 133 PPI |
| Aspect Ratio | 15:9 (H:V) |
| Form Factor | Flat Rectangle Display |
| Dot Pitch | 0.0635×0.1905 mm (H×V) |
| Pixel Pitch | 0.1905×0.1905 mm (H×V) |
| Active Area | 152.4×91.44 mm (H×V) |
| Outline Dimension | 165×104 mm (H×V) |
| Outline Depth | 9.9 (Typ.) mm |
| Landscape or Portrait | Landscape type |
| Touch Panel | Embeded |
ET070000DH6 Optical Features
| Display Mode | TN, Normally White, Transmissive |
|---|---|
| Contrast Ratio | 400 : 1 (Typ.) (Transmissive) |
| Display Color | 262K (6-bit) |
| Response Time | 20 (Typ.)(Tr+Td) |
| Viewing Angle | 70/70/60/60 (Typ.)(CR≥10) (L/R/U/D) |
| Viewing Direction | 6 o'clock |
| Sunlight Readable | N |
ET070000DH6 Electronics Feature
| Driver IC | Built-in HX8232 + HX8643 |
|---|
ET070000DH6 Backlight System
| Lamp Position | Edge light type |
|---|---|
| Lamp Type | WLED |
| Lamp Voltage | 10.5V (Typ.) |
ET070000DH6 Signal Interface
| Signal Category | TTL |
|---|---|
| Signal Class | Parallel RGB (1 ch, 6-bit) |
| Input Voltage for Panel | 3.3V (Typ.) |
| Input Current for Panel | 510mA (Typ.) |
| Interface Type | Connector |
