Overview
Specification
ET070000DM6

ET070000DM6 Basic Information
| Panel Model | ET070000DM6 |
|---|---|
| Panel Brand | EDT |
| Descrition | a-Si TFT-LCD ,7.0 inch, 800×480 |
| Panel Type | a-Si TFT-LCD |
| ET070000DM6 Price | Request Price & Lead Time |
| Operating Temperature | -30 ~ 80 °C |
| Storage Temperature | -40 ~ 80 °C |
ET070000DM6 Mechanical Features
| Dot Resolution | 800(RGB)×480 (WVGA) |
|---|---|
| Pixel Configuration | RGB Vertical Stripe |
| Pixel Density | 133 PPI |
| Aspect Ratio | 15:9 (H:V) |
| Form Factor | Flat Rectangle Display |
| Dot Pitch | 0.0635×0.1905 mm (H×V) |
| Pixel Pitch | 0.1905×0.1905 mm (H×V) |
| Active Area | 152.4×91.44 mm (H×V) |
| Bezel Area | 154.4×93.44 mm (H×V) |
| Outline Dimension | 165×104 mm (H×V) |
| Outline Depth | 5.5/9.0 (Typ./Max.) mm |
| Holes & Brackets | Without |
| Landscape or Portrait | Landscape type |
| Touch Panel | Without |
ET070000DM6 Optical Features
| Display Mode | TN, Normally White, Transmissive |
|---|---|
| Brightness | 450 cd/m² (Typ.) |
| Contrast Ratio | 400 : 1 (Typ.) (Transmissive) |
| Display Color | 262K (6-bit) |
| Response Time | 5/15 (Typ.)(Tr/Td) |
| Viewing Angle | 75/70/65/65 (Typ.)(CR≥10) (L/R/U/D) |
| White color Chromaticity | Wx:0.310; Wy:0.340 |
| White Variation | 1.25/1.33 (Typ./Max.)(9 points) |
| Sunlight Readable | N |
ET070000DM6 Electronics Feature
| Vertical Frequency | 60Hz |
|---|---|
| Reverse Scan | Yes (U/D, L/R) |
| Driver IC | Built-in HX8232 + HX8643 |
ET070000DM6 Backlight System
| Lamp Position | Edge light type |
|---|---|
| Lamp Type | WLED |
| Lamp Amount | 3S9P |
| Lamp Shape | Array |
| Lamp Life Time | 40K(Typ.) (Hours) |
| Lamp Voltage | 10.5/12.0V (Typ./Max.) |
| Lamp Current | 180mA (Typ.) |
| Interface Type | Connector |
| Lamp Driver Board | No |
ET070000DM6 Signal Interface
| Signal Category | TTL |
|---|---|
| Signal Class | Parallel RGB (1 ch, 6-bit) |
| Input Voltage for Panel | 3.3V (Typ.) |
| Input Current for Panel | 170/220mA (Typ./Max.) |
| Voltage for Display Signals | 0≤VIL≤0.3VCC; 0.7VCC≤VIH≤VCC |
| Interface Type | Connector |
| Signal Interface | IRISO - IMSA-9637S-40C-TB, Pitch:0.5 mm, Pin:40 pins |
