Overview
Specification
ET0700B3DMA

ET0700B3DMA Basic Information
| Panel Model | ET0700B3DMA |
|---|---|
| Panel Brand | EDT |
| Descrition | a-Si TFT-LCD ,7.0 inch, 800×480 |
| Panel Type | a-Si TFT-LCD |
| ET0700B3DMA Price | Request Price & Lead Time |
| Operating Temperature | -10 ~ 60 °C |
| Storage Temperature | -25 ~ 70 °C |
ET0700B3DMA Mechanical Features
| Dot Resolution | 800×480(RGB) (WVGA) |
|---|---|
| Pixel Configuration | RGB Horizontal Stripe |
| Pixel Density | 133 PPI |
| Aspect Ratio | 15:9 (H:V) |
| Form Factor | Flat Rectangle Display |
| Dot Pitch | 0.1905×0.0635 mm (H×V) |
| Pixel Pitch | 0.1905×0.1905 mm (H×V) |
| Active Area | 152.4×91.44 mm (H×V) |
| Bezel Area | 154.4×93.14 mm (H×V) |
| Outline Dimension | 166×105.44 mm (H×V) |
| Outline Depth | 4.6/7.75 (Typ./Max.) mm |
| Holes & Brackets | Without |
| Landscape or Portrait | Landscape type |
| Touch Panel | Without |
ET0700B3DMA Optical Features
| Display Mode | ASV, Normally Black, Transmissive |
|---|---|
| Brightness | 300 cd/m² (Typ.) |
| Contrast Ratio | 1000 : 1 (Typ.) (Transmissive) |
| Display Color | 262K (6-bit) |
| Response Time | 15/20 (Typ.)(Tr/Td) |
| Viewing Angle | 88/88/88/88 (Typ.)(CR≥10) (L/R/U/D) |
| Viewing Direction | Symmetry |
| White color Chromaticity | Wx:0.340; Wy:0.350 |
| White Variation | 1.43 (Max.)(9 points) |
| Sunlight Readable | N |
ET0700B3DMA Electronics Feature
| Vertical Frequency | 60Hz |
|---|---|
| Reverse Scan | No |
ET0700B3DMA Backlight System
| Lamp Position | Edge light type |
|---|---|
| Lamp Type | WLED |
| Lamp Amount | 7S4P |
| Lamp Shape | Array |
| Lamp Voltage | 22.0/26.0V (Typ./Max.) |
| Lamp Current | 80mA (Typ.) |
| Interface Type | FPC |
| Lamp Driver Board | No |
ET0700B3DMA Signal Interface
| Signal Category | TTL |
|---|---|
| Signal Class | Parallel RGB (1 ch, 6-bit) |
| Input Voltage for Panel | 3.3V (Typ.) |
| Input Current for Panel | 85/125mA (Typ./Max.) |
| Voltage for Display Signals | 0≤VIL≤0.3VDD; 0.7VDD≤VIH≤VDD |
| Interface Type | Connector |
