Overview
Specification
EW074BT011

EW074BT011 Basic Information
| Panel Model | EW074BT011 |
|---|---|
| Panel Brand | PDI |
| Descrition | EPD ,7.4 inch, 480×800 |
| Panel Type | EPD |
| EW074BT011 Price | Request Price & Lead Time |
| Operating Temperature | 0 ~ 40 °C |
| Storage Temperature | -20 ~ 60 °C |
EW074BT011 Mechanical Features
| Dot Resolution | 480×800 (WVGA) |
|---|---|
| Pixel Configuration | Rectangle |
| Pixel Density | 125 PPI |
| Aspect Ratio | 3:5 (H:V) |
| Form Factor | Flat Rectangle Display |
| Dot Pitch | 0.202×0.202 mm (H×V) |
| Pixel Pitch | 0.202×0.202 mm (H×V) |
| Weight | 43.9/52.7g (Typ./Max.) |
| Surface | Antiglare |
| Active Area | 96.96×161.6 mm (H×V) |
| Outline Dimension | 111×169 mm (H×V) |
| Outline Depth | 1.2±0.2 mm |
| Landscape or Portrait | Portrait type |
| Touch Panel | Without |
EW074BT011 Optical Features
| Display Mode | Reflective |
|---|---|
| Contrast Ratio | 10:1 (Typ.) (Reflective) |
| Display Color | Monochrome (1-bit) |
| Response Time | 2300 (Typ.)(Tr)(25°C) |
| White color Chromaticity | Wx:0.300; Wy:0.330 |
| Reflectance Ratio | 36% (Typ.) |
| Sunlight Readable | Y |
EW074BT011 Backlight System
| Lamp Type | No B/L |
|---|
EW074BT011 Signal Interface
| Signal Category | Parallel Data |
|---|---|
| Signal Class | Parallel Data (8-bit) |
| Input Voltage for Panel | 3.3V (Typ.)(VDD) |
| Interface Type | FPC |
