Overview
Specification
GCX133AKD-E

GCX133AKD-E Basic Information
| Panel Model | GCX133AKD-E |
|---|---|
| Panel Brand | SONY |
| Descrition | LTPS TFT-LCD ,3.0 inch, 320×240 |
| Panel Type | LTPS TFT-LCD |
| GCX133AKD-E Price | Request Price & Lead Time |
| Operating Temperature | -10 ~ 60 °C |
| Storage Temperature | -20 ~ 70 °C |
GCX133AKD-E Mechanical Features
| Dot Resolution | 320(RGB)×240 (QVGA) |
|---|---|
| Pixel Configuration | RGB Delta |
| Pixel Density | 135 PPI |
| Aspect Ratio | 15:10 (H:V) |
| Form Factor | Flat Rectangle Display |
| Dot Pitch | 0.065×0.1735 mm (H×V) |
| Weight | 12g |
| Surface | Hard coating |
| Active Area | 62.43×41.64 mm (H×V) |
| Outline Dimension | 70.8×47.5 mm (H×V) |
| Outline Depth | 1.5 (Typ.) mm |
| Landscape or Portrait | Landscape type |
| Touch Panel | Without |
GCX133AKD-E Optical Features
| Display Mode | Vistarich, Normally Black, Transmissive |
|---|---|
| Brightness | 1000 cd/m² (Typ.) |
| Contrast Ratio | 800 : 1 (Typ.) (Transmissive) |
| Display Color | 16.7M (8-bit) |
| Color Gamut | 60% NTSC (CIE1931) |
| Response Time | 5/20 (Typ.)(Tr/Td) |
| Viewing Angle | 80/80/80/80 (Typ.)(CR≥100) (L/R/U/D) |
| Viewing Direction | Symmetry |
| White color Chromaticity | Wx:0.310; Wy:0.330 |
| White Variation | 1.33/1.43 (Typ./Max.)(9 points) |
| Sunlight Readable | Y |
GCX133AKD-E Electronics Feature
| Vertical Frequency | 60Hz |
|---|---|
| Reverse Scan | Yes (U/D, L/R) |
GCX133AKD-E Backlight System
| Lamp Position | Edge light type |
|---|---|
| Lamp Type | WLED |
| Interface Type | Included in panel signal interface |
| Lamp Driver Board | No |
GCX133AKD-E Signal Interface
| Signal Category | Serial RGB |
|---|---|
| Signal Class | Serial RGB (8-bit) + SPI |
| Input Voltage for Panel | (1.8/3.0)/3.0V (Typ.)(VDDI/VDD) |
| Interface Type | FPC |
