Overview
Specification
GCX133ALC-E

GCX133ALC-E Basic Information
| Panel Model | GCX133ALC-E |
|---|---|
| Panel Brand | SONY |
| Descrition | LTPS TFT-LCD ,3.0 inch, 320×240 |
| Panel Type | LTPS TFT-LCD |
| GCX133ALC-E Price | Request Price & Lead Time |
| Operating Temperature | -10 ~ 60 °C |
| Storage Temperature | -20 ~ 70 °C |
GCX133ALC-E Mechanical Features
| Dot Resolution | 320(RGB)×240 (QVGA) |
|---|---|
| Pixel Configuration | RGB Delta |
| Pixel Density | 135 PPI |
| Aspect Ratio | 15:10 (H:V) |
| Form Factor | Flat Rectangle Display |
| Dot Pitch | 0.065×0.1735 mm (H×V) |
| Weight | 7g |
| Surface | Hard coating |
| Active Area | 62.43×41.64 mm (H×V) |
| Outline Dimension | 69.26×45.64 mm (H×V) |
| Outline Depth | 1.029±0.15 mm |
| Landscape or Portrait | Landscape type |
| Touch Panel | Without |
GCX133ALC-E Optical Features
| Display Mode | Vistarich, Normally Black, Transmissive |
|---|---|
| Brightness | 0 cd/m² |
| Contrast Ratio | 800 : 1 (Typ.) (Transmissive) |
| Display Color | 16.7M (8-bit) |
| Color Gamut | 60% NTSC (CIE1931) |
| Response Time | 14/12 (Typ.)(Tr/Td) |
| Viewing Angle | 80/80/80/80 (Typ.)(CR≥100) (L/R/U/D) |
| Viewing Direction | Symmetry |
| White color Chromaticity | Wx:0.310; Wy:0.330 |
| Transmissivity | 7.5% (Typ.)(with Polarizer) |
| Sunlight Readable | N |
GCX133ALC-E Electronics Feature
| Vertical Frequency | 60Hz |
|---|---|
| Reverse Scan | Yes (U/D, L/R) |
GCX133ALC-E Backlight System
| Lamp Type | No B/L |
|---|---|
| Interface Type | Included in panel signal interface |
| Lamp Driver Board | No |
GCX133ALC-E Signal Interface
| Signal Category | Serial RGB |
|---|---|
| Signal Class | Serial RGB (8-bit) + SPI |
| Input Voltage for Panel | 3.1/3.1V (Typ.)(VDD/VDDI) |
| Input Current for Panel | 6.8mA (Typ.)(IDD+IDDI) |
| Interface Type | FPC |
