Overview
Specification
GPI006A0

GPI006A0 Basic Information
| Panel Model | GPI006A0 |
|---|---|
| Panel Brand | Giantplus |
| Descrition | a-Si TFT-LCD ,12.3 inch, 1920×720 |
| Panel Type | a-Si TFT-LCD |
| GPI006A0 Price | Request Price & Lead Time |
| Operating Temperature | -40 ~ 85 °C |
| Storage Temperature | -40 ~ 90 °C |
GPI006A0 Mechanical Features
| Dot Resolution | 1920(RGB)×720 |
|---|---|
| Pixel Configuration | RGB Vertical Stripe |
| Pixel Density | 167 PPI |
| Aspect Ratio | 8:3 (H:V) |
| Form Factor | Flat Rectangle Display |
| Dot Pitch | 0.0507×0.1521 mm (H×V) |
| Pixel Pitch | 0.1521×0.1521 mm (H×V) |
| Weight | 470g (Typ.) |
| Surface | Antiglare |
| Active Area | 292.032×109.512 mm (H×V) |
| Bezel Area | 294.032×111.512 mm (H×V) |
| Outline Dimension | 316.74×134.74 mm (H×V) |
| Outline Depth | 6.78/13.53 (Typ./Max.) mm |
| Holes & Brackets | Rear mounting Pole (4-M3) |
| Landscape or Portrait | Landscape type |
| Touch Panel | Without |
GPI006A0 Optical Features
| Display Mode | AWV, Normally Black, Transmissive |
|---|---|
| Brightness | 1000 cd/m² (Typ.) |
| Contrast Ratio | 1000 : 1 (Typ.) (Transmissive) |
| Display Color | 16.7M (8-bit) |
| Color Gamut | 86% NTSC (CIE1931) |
| Response Time | 30 (Max.)(Tr+Td) |
| Viewing Angle | 89/89/89/89 (Typ.)(CR≥10) (L/R/U/D) |
| Viewing Direction | Symmetry |
| White color Chromaticity | Wx:0.3127; Wy:0.329 |
| White Variation | 1.25/1.33 (Typ./Max.)(9 points) |
| Sunlight Readable | Y |
GPI006A0 Electronics Feature
| Vertical Frequency | 60Hz |
|---|---|
| Reverse Scan | No |
GPI006A0 Backlight System
| Lamp Position | Edge light type |
|---|---|
| Lamp Type | WLED |
| Lamp Amount | 17S4P |
| Lamp Shape | 4 strings |
| Lamp Life Time | 30K(Min.) (Hours) |
| Lamp Voltage | 49.3/59.5V (Min./Max.) |
| Lamp Current | 82mA (Typ.) |
| Lamps Power Consumption | 26.5W (Max.) |
| Interface Type | Connector |
| Lamp Driver Board | No |
GPI006A0 Signal Interface
| Signal Category | LVDS |
|---|---|
| Signal Class | LVDS (2 ch, 8-bit) |
| Input Voltage for Panel | 3.3V (Typ.) |
| Interface Type | Connector |
| Signal Interface | HRS - FH28-50S-0.5SH(05), Pitch:0.5 mm, Pin:50 pins |
