Overview
Specification
GPM1380A0

GPM1380A0 Basic Information
| Panel Model | GPM1380A0 |
|---|---|
| Panel Brand | Giantplus |
| Descrition | a-Si TFT-LCD ,7.0 inch, 800×480 |
| Panel Type | a-Si TFT-LCD |
| GPM1380A0 Price | Request Price & Lead Time |
| Operating Temperature | -20 ~ 70 °C |
| Storage Temperature | -30 ~ 80 °C |
GPM1380A0 Mechanical Features
| Dot Resolution | 800(RGB)×480 (WVGA) |
|---|---|
| Pixel Configuration | RGB Vertical Stripe |
| Pixel Density | 134 PPI |
| Aspect Ratio | 16:9 (H:V) |
| Form Factor | Flat Rectangle Display |
| Dot Pitch | 0.0642×0.1790 mm (H×V) |
| Pixel Pitch | 0.1926×0.1790 mm (H×V) |
| Active Area | 154.08×85.92 mm (H×V) |
| Bezel Area | 157.08×89.39 mm (H×V) |
| Outline Dimension | 164.9×103.8 mm (H×V) |
| Outline Depth | 3.33±0.15 mm |
| Holes & Brackets | Without |
| Landscape or Portrait | Landscape type |
| Touch Panel | Without |
GPM1380A0 Optical Features
| Display Mode | TN, Normally White, Transmissive |
|---|---|
| Brightness | 250 cd/m² (Typ.) |
| Contrast Ratio | 300 : 1 (Typ.) (Transmissive) |
| Display Color | 16.7M (8-bit) |
| Color Gamut | 52% NTSC (CIE1931) |
| Response Time | 25 (Typ.)(Tr+Td) |
| Viewing Angle | 70/70/60/60 (Typ.)(CR≥10) (L/R/U/D) |
| Viewing Direction | 6 o'clock |
| White color Chromaticity | Wx:0.313; Wy:0.329 |
| Sunlight Readable | N |
GPM1380A0 Electronics Feature
| Vertical Frequency | 60Hz |
|---|---|
| Reverse Scan | Yes (U/D, L/R) |
| Time Controller (T-CON) | Embedded T-CON |
GPM1380A0 Backlight System
| Lamp Position | Edge light type |
|---|---|
| Lamp Type | WLED |
| Lamp Amount | 4S3P |
| Lamp Shape | Array |
| Lamp Voltage | 11.6/12.8/13.6V (Min./Typ./Max.) |
| Lamp Current | 80mA (Typ.) |
| Interface Type | Connector |
| Lamp Driver Board | No |
GPM1380A0 Signal Interface
| Signal Category | TTL |
|---|---|
| Signal Class | Parallel RGB (1 ch, 8-bit) |
| Input Voltage for Panel | 3.3/10.4/18/-6V (Typ.)(DVDD/AVDD/VDDG/VEEG) |
| Voltage for Display Signals | 0≤VIL≤0.3VDD; 0.7VDD≤VIH≤VDD |
| Interface Type | FPC |
