Overview
Specification
GPM5043J3A0D

GPM5043J3A0D Basic Information
| Panel Model | GPM5043J3A0D |
|---|---|
| Panel Brand | Giantplus |
| Descrition | a-Si TFT-LCD ,4.3 inch, 480×272 |
| Panel Type | a-Si TFT-LCD |
| GPM5043J3A0D Price | Request Price & Lead Time |
| Operating Temperature | -30 ~ 85 °C |
| Storage Temperature | -40 ~ 85 °C |
GPM5043J3A0D Mechanical Features
| Dot Resolution | 480(RGB)×272 (WQVGA) |
|---|---|
| Pixel Configuration | RGB Vertical Stripe |
| Pixel Density | 129 PPI |
| Aspect Ratio | 16:9 (H:V) |
| Form Factor | Flat Rectangle Display |
| Dot Pitch | 0.066×0.198 mm (H×V) |
| Pixel Pitch | 0.198×0.198 mm (H×V) |
| Surface | Without Polarizer |
| Active Area | 94.04×53.856 mm (H×V) |
| Outline Dimension | 102.04×63.01 mm (H×V) |
| Outline Depth | 1.0 (Typ.) mm |
| Touch Panel | Without |
GPM5043J3A0D Optical Features
| Display Mode | VA, Normally Black, Transmissive |
|---|---|
| Brightness | 0 cd/m² |
| Color Gamut | 61% NTSC (CIE1931) |
| Sunlight Readable | N |
GPM5043J3A0D Electronics Feature
| Driver IC | COG Suggest OTA5180A |
|---|
GPM5043J3A0D Backlight System
| Lamp Type | No B/L |
|---|
