Overview
Specification
GPN5032J4ACD

GPN5032J4ACD Basic Information
| Panel Model | GPN5032J4ACD |
|---|---|
| Panel Brand | Giantplus |
| Descrition | a-Si TFT-LCD ,3.2 inch, 240×400 |
| Panel Type | a-Si TFT-LCD |
| GPN5032J4ACD Price | Request Price & Lead Time |
| Operating Temperature | -20 ~ 70 °C |
| Storage Temperature | -30 ~ 80 °C |
GPN5032J4ACD Mechanical Features
| Dot Resolution | 240(RGB)×400 (WQVGA) |
|---|---|
| Pixel Configuration | RGB Vertical Stripe |
| Pixel Density | 145 PPI |
| Aspect Ratio | 3:5 (H:V) |
| Form Factor | Flat Rectangle Display |
| Dot Pitch | 0.058×0.174 mm (H×V) |
| Pixel Pitch | 0.174×0.174 mm (H×V) |
| Surface | Without Polarizer |
| Active Area | 41.76×69.6 mm (H×V) |
| Outline Dimension | 44.9×78.1 mm (H×V) |
| Outline Depth | 1.0±0.1 mm |
| Landscape or Portrait | Portrait type |
| Touch Panel | Without |
GPN5032J4ACD Optical Features
| Display Mode | TN, Normally White, Transmissive |
|---|---|
| Brightness | 0 cd/m² |
| Color Gamut | 62% NTSC (CIE1931) |
| Viewing Direction | 12 o'clock |
| Sunlight Readable | N |
GPN5032J4ACD Electronics Feature
| Driver IC | Suggest ILI9327, OTM4001A |
|---|
GPN5032J4ACD Backlight System
| Lamp Type | No B/L |
|---|
