Overview
Specification
HE050NA-01F

HE050NA-01F Basic Information
| Panel Model | HE050NA-01F |
|---|---|
| Panel Brand | CHIMEI INNOLUX |
| Descrition | a-Si TFT-LCD ,5.0 inch, 800×480 |
| Panel Type | a-Si TFT-LCD |
| HE050NA-01F Price | Request Price & Lead Time |
| Operating Temperature | -20 ~ 70 °C |
| Storage Temperature | -30 ~ 80 °C |
| Remarks | FOG |
HE050NA-01F Mechanical Features
| Dot Resolution | 800(RGB)×480 (WVGA) |
|---|---|
| Pixel Configuration | RGB Vertical Stripe |
| Pixel Density | 188 PPI |
| Aspect Ratio | 15:9 (H:V) |
| Form Factor | Flat Rectangle Display |
| Dot Pitch | 0.045×0.135 mm (H×V) |
| Pixel Pitch | 0.135×0.135 mm (H×V) |
| Weight | 26g (Typ.) |
| Surface | Antiglare |
| Active Area | 108×64.8 mm (H×V) |
| Outline Dimension | 115.6×74.38 mm (H×V) |
| Outline Depth | 1.43 (Typ.) mm |
| Landscape or Portrait | Landscape type |
| Touch Panel | Without |
HE050NA-01F Optical Features
| Display Mode | TN, Normally White, Transmissive |
|---|---|
| Brightness | 0 cd/m² |
| Contrast Ratio | 500 : 1 (Typ.) (Transmissive) |
| Display Color | 16.7M (8-bit) |
| Color Gamut | 50% NTSC (CIE1931) |
| Response Time | 10/15 (Typ.)(Tr/Td) |
| Viewing Angle | 70/70/50/70 (Typ.)(CR≥10) (L/R/U/D) |
| Viewing Direction | 6 o'clock |
| Transmissivity | 4.66% (Typ.)(with Polarizer) |
| Sunlight Readable | N |
HE050NA-01F Electronics Feature
| Vertical Frequency | 60Hz |
|---|---|
| Reverse Scan | Yes (U/D, L/R) |
| Total Power Consumption | 0.223W (Typ.) |
HE050NA-01F Backlight System
| Lamp Type | No B/L |
|---|---|
| Interface Type | Included in panel signal interface |
| Lamp Driver Board | No |
HE050NA-01F Signal Interface
| Signal Category | TTL |
|---|---|
| Signal Class | Parallel RGB (1 ch, 8-bit) |
| Input Voltage for Panel | 3.3/10.4/16.0/-6.0V (Typ.)(DVDD/AVDD/VGH/VGL) |
| Input Current for Panel | 4.2/19.0/0.50/0.54mA (Typ.)(AIDD/DIDD/IGH/IGL) |
| Panel Power Consumption | 223mW |
| Voltage for Display Signals | 0≤VIL≤0.3DVDD; 0.7DVDD≤VIH≤DVDD |
| Interface Type | FPC |
