Overview
Specification
HJ070IA-02F

HJ070IA-02F Basic Information
| Panel Model | HJ070IA-02F |
|---|---|
| Panel Brand | CHIMEI INNOLUX |
| Descrition | a-Si TFT-LCD ,7.0 inch, 1280×800 |
| Panel Type | a-Si TFT-LCD |
| HJ070IA-02F Price | Request Price & Lead Time |
| Operating Temperature | -10 ~ 50 °C |
| Storage Temperature | -20 ~ 60 °C |
HJ070IA-02F Mechanical Features
| Dot Resolution | 1280(RGB)×800 (WXGA) |
|---|---|
| Pixel Configuration | RGB Vertical Stripe |
| Pixel Density | 217 PPI |
| Aspect Ratio | 16:10 (H:V) |
| Form Factor | Flat Rectangle Display |
| Dot Pitch | 0.039×0.117 mm (H×V) |
| Pixel Pitch | 0.117×0.117 mm (H×V) |
| Weight | 101.6g |
| Surface | Hard coating |
| Active Area | 149.76×93.6 mm (H×V) |
| Bezel Area | 151.76×95.6 mm (H×V) |
| Outline Dimension | 161.2×107.2 mm (H×V) |
| Outline Depth | 2.5/4.5 (Typ./Max.) mm |
| Holes & Brackets | Without |
| Landscape or Portrait | Landscape type |
| Touch Panel | Without |
HJ070IA-02F Optical Features
| Display Mode | IPS, Normally Black, Transmissive |
|---|---|
| Brightness | 350 cd/m² (Typ.) |
| Contrast Ratio | 800 : 1 (Typ.) (Transmissive) |
| Display Color | 16.7M (8-bit) |
| Color Gamut | 50% NTSC (CIE1931) |
| Response Time | 15/20 (Typ.)(Tr/Td) |
| Viewing Angle | 85/85/85/85 (Typ.)(CR≥10) (L/R/U/D) |
| Viewing Direction | Symmetry |
| White color Chromaticity | Wx:0.313; Wy:0.330 |
| White Variation | 1.33/1.43 (Typ./Max.)(9 points) |
| Sunlight Readable | N |
HJ070IA-02F Electronics Feature
| Vertical Frequency | 60Hz |
|---|---|
| Reverse Scan | No |
HJ070IA-02F Backlight System
| Lamp Position | Edge light type |
|---|---|
| Lamp Type | WLED |
| Lamp Life Time | 15K(Min.) (Hours) |
| Lamp Voltage | 12.8/13.2 |
| Lamp Current | 100±4mA |
| Lamps Power Consumption | 1.28W (Typ.) |
| Interface Type | Included in panel signal interface |
| Lamp Driver Board | No |
HJ070IA-02F Signal Interface
| Signal Category | LVDS |
|---|---|
| Signal Class | LVDS (1 ch, 8-bit) |
| Input Voltage for Panel | 3.3/9.74/22.7/-8V (Typ.)(VDD/AVDD/VGH/VGL) |
| Input Current for Panel | 135/35/0.5/0.5mA (Typ.)(IDD/AIDD/IGH/IGL) |
| Panel Power Consumption | 0.81W (Typ.) |
| Interface Type | Connector |
| Signal Interface | Vigorconn - F62240-H1210A, Pitch:0.5 mm, Pin:40 pins |
