Overview
Specification
HLM8620E

HLM8620E Basic Information
| Panel Model | HLM8620E |
|---|---|
| Panel Brand | Hosiden |
| Descrition | FSTN-LCD ,5.7 inch, 320×240 |
| Panel Type | FSTN-LCD |
| HLM8620E Price | Request Price & Lead Time |
| Operating Temperature | 0 ~ 50 °C |
| Storage Temperature | -25 ~ 75 °C |
HLM8620E Mechanical Features
| Dot Resolution | 320×240 (QVGA) |
|---|---|
| Pixel Configuration | Rectangle |
| Pixel Density | 70 PPI |
| Aspect Ratio | 4:3 (H:V) |
| Form Factor | Flat Rectangle Display |
| Dot Pitch | 0.360×0.360 mm (H×V) |
| Pixel Pitch | 0.360×0.360 mm (H×V) |
| Weight | 185g (Typ.) |
| Active Area | 115.17×86.37 mm (H×V) |
| Bezel Area | 121.0×91.6 mm (H×V) |
| Outline Dimension | 157.5×121.6 mm (H×V) |
| Outline Depth | 12.7 (Max.) mm |
| Holes & Brackets | Face mounting holes (4-Φ3.3) on top and down side brackets |
| Landscape or Portrait | Landscape type |
| Touch Panel | Without |
HLM8620E Optical Features
| Display Mode | STN, Black/White (Negative), Transmissive |
|---|---|
| Brightness | 250 cd/m² (Typ.) |
| Contrast Ratio | 25 : 1 (Typ.) (Transmissive) |
| Display Color | Monochrome () |
| Response Time | 200/150 (Typ.)(Tr/Td) |
| Viewing Direction | 6 o'clock |
| Sunlight Readable | N |
HLM8620E Electronics Feature
| Vertical Frequency | 75Hz |
|---|---|
| Reverse Scan | No |
HLM8620E Backlight System
| Lamp Position | Edge light type |
|---|---|
| Lamp Type | CCFL |
| Lamp Amount | 1 pcs |
| Lamp Life Time | 50K(Typ.) (Hours) |
| Lamp Voltage | 310V (Typ.) |
| Lamp Current | 5/7mA (Typ./Max.) |
| Lamp Operating Frequency | 35±5KHz |
| Interface Type | Connector |
| Lamp Driver Board | No |
HLM8620E Signal Interface
| Signal Category | Parallel Data |
|---|---|
| Signal Class | Parallel Data (4-bit) |
| Input Voltage for Panel | 5.0V (Typ.) |
| Input Current for Panel | 6.2mA (Typ.) |
| Interface Type | FPC |
