Overview
Specification
HSD050I551-A00

HSD050I551-A00 Basic Information
| Panel Model | HSD050I551-A00 |
|---|---|
| Panel Brand | HannStar |
| Descrition | a-Si TFT-LCD ,5.0 inch, 320×234 |
| Panel Type | a-Si TFT-LCD |
| HSD050I551-A00 Price | Request Price & Lead Time |
| Operating Temperature | -10 ~ 60 °C |
| Storage Temperature | -20 ~ 70 °C |
| Remarks | Compatible with NTSC & PAL system |
HSD050I551-A00 Mechanical Features
| Dot Resolution | 320(RGB)×234 |
|---|---|
| Pixel Configuration | RGB Vertical Stripe |
| Pixel Density | 79 PPI |
| Aspect Ratio | 7:5 (H:V) |
| Form Factor | Flat Rectangle Display |
| Dot Pitch | 0.1070×0.3185 mm (H×V) |
| Pixel Pitch | 0.3210×0.3185 mm (H×V) |
| Weight | 120/130g (Typ./Max.) |
| Surface | Antiglare, Hard coating (3H) |
| Active Area | 102.72×74.53 mm (H×V) |
| Bezel Area | 106.7×78.5 mm (H×V) |
| Outline Dimension | 119.3×91.4 mm (H×V) |
| Outline Depth | 7.5±0.3 mm |
| Landscape or Portrait | Landscape type |
| Touch Panel | Without |
HSD050I551-A00 Optical Features
| Display Mode | TN, Normally White, Transmissive |
|---|---|
| Brightness | 400 cd/m² (Typ.) |
| Contrast Ratio | 350 : 1 (Typ.) (Transmissive) |
| Response Time | 5/20 (Typ.)(Tr/Td) |
| Viewing Angle | 60/60/40/60 (Typ.)(CR≥10) (L/R/U/D) |
| Viewing Direction | 6 o'clock |
| White color Chromaticity | Wx:0.300; Wy:0.350 |
| White Variation | 1.43 (Max.)(9 points) |
| Sunlight Readable | N |
HSD050I551-A00 Electronics Feature
| Reverse Scan | Yes (U/D, L/R) |
|---|---|
| Time Controller (T-CON) | Need external T-CON |
HSD050I551-A00 Backlight System
| Lamp Position | Edge light type |
|---|---|
| Lamp Type | CCFL |
| Lamp Amount | 1 pcs |
| Lamp Life Time | 10K(Min.) (Hours) |
| Lamp Voltage | 550±60V |
| Lamp Current | 3.0/6.0/7.0mA (Min./Typ./Max.) |
| Lamp Operating Frequency | 20/50/100KHz (Min./Typ./Max.) |
| Lamp Startup Voltage | 1500/1900V (Min.)(Ta=+25/0℃) |
| Interface Type | Connector |
| Lamp Driver Board | No |
HSD050I551-A00 Signal Interface
| Signal Category | Analog |
|---|---|
| Signal Class | TFT Specific Analog RGB |
| Input Voltage for Panel | 3/5/15/-10V (Typ.)(DVDD/AVDD/VGH/VGL) |
| Input Current for Panel | 4.3/5.8/0.06/0.5mA (Typ.)(IDD/IAVDD/IGH/IGL) |
| Interface Type | FPC |
