Overview
Specification
HT201V01-101

HT201V01-101 Basic Information
| Panel Model | HT201V01-101 |
|---|---|
| Panel Brand | BOE |
| Descrition | a-Si TFT-LCD ,20.1 inch, 640×480 |
| Panel Type | a-Si TFT-LCD |
| HT201V01-101 Price | Request Price & Lead Time |
| Operating Temperature | 0 ~ 50 °C |
| Storage Temperature | -20 ~ 60 °C |
HT201V01-101 Mechanical Features
| Dot Resolution | 640(RGB)×480 (VGA) |
|---|---|
| Pixel Configuration | RGB Vertical Stripe |
| Pixel Density | 39 PPI |
| Aspect Ratio | 4:3 (H:V) |
| Form Factor | Flat Rectangle Display |
| Dot Pitch | 0.2125×0.6375 mm (H×V) |
| Pixel Pitch | 0.6375×0.6375 mm (H×V) |
| Weight | 3.20Kgs (Typ.) |
| Surface | Antiglare (Haze 25%), Hard coating (3H) |
| Active Area | 408×306 mm (H×V) |
| Bezel Area | 412.0×310.0 mm (H×V) |
| Outline Dimension | 448.6×339.6 mm (H×V) |
| Outline Depth | 25.0 (Max.) mm |
| Holes & Brackets | Face mounting holes (4 pcs) |
| Landscape or Portrait | Landscape type |
| Touch Panel | Without |
HT201V01-101 Optical Features
| Display Mode | TN, Normally White, Transmissive |
|---|---|
| Brightness | 500 cd/m² (Typ.) |
| Contrast Ratio | 700 : 1 (Typ.) (Transmissive) |
| Display Color | 16.7M (8-bit) |
| Response Time | 3/5 (Typ.)(Tr/Td) |
| Viewing Angle | 75/75/70/60 (Typ.)(CR≥10) (L/R/U/D) |
| Viewing Direction | 12 o'clock |
| White color Chromaticity | Wx:0.280; Wy:0.290 |
| White Variation | 1.25/1.33 (Typ./Max.)(5 points) |
| Sunlight Readable | N |
HT201V01-101 Electronics Feature
| Vertical Frequency | 60Hz |
|---|---|
| Reverse Scan | No |
| Total Power Consumption | 32.7/34.9W (Typ./Max.) |
HT201V01-101 Backlight System
| Lamp Position | Edge light type (Top and Bottom) |
|---|---|
| Lamp Type | CCFL |
| Lamp Amount | 6 pcs |
| Lamp Shape | Straight |
| Lamp Life Time | 50K(Min.) (Hours) |
| Lamp Voltage | 755V (Typ.) |
| Lamp Current | 3.0/6.5/7.0mA (Min./Typ./Max.) |
| Lamp Operating Frequency | 40/70KHz (Min./Max.) |
| Lamp Startup Voltage | 1400/1700V (Max.)(Ta=+25/0℃) |
| Lamps Power Consumption | 29.4W (Typ.) |
| Interface Type | Connector |
| Lamp Driver Board | No |
HT201V01-101 Signal Interface
| Signal Category | TTL |
|---|---|
| Signal Class | TTL (1 ch, 8-bit) |
| Input Voltage for Panel | 5.0V (Typ.) |
| Input Current for Panel | 0.65/1.00A (Typ./Max.) |
| Panel Power Consumption | 3.25/5.5W (Typ./Max.) |
| Interface Type | Connector |
| Signal Interface | HRS - FH12-50S-0.5SH, Pitch:0.5 mm, Pin:50 pins |
