Overview
Specification
HT20X21-100

HT20X21-100 Basic Information
| Panel Model | HT20X21-100 |
|---|---|
| Panel Brand | BOE |
| Descrition | a-Si TFT-LCD ,20.1 inch, 1024×768 |
| Panel Type | a-Si TFT-LCD |
| HT20X21-100 Price | Request Price & Lead Time |
| Operating Temperature | 0 ~ 50 °C |
| Storage Temperature | -20 ~ 60 °C |
HT20X21-100 Mechanical Features
| Dot Resolution | 1024(RGB)×768 (XGA) |
|---|---|
| Pixel Configuration | RGB Vertical Stripe |
| Pixel Density | 63 PPI |
| Aspect Ratio | 4:3 (H:V) |
| Form Factor | Flat Rectangle Display |
| Dot Pitch | 0.1328×0.3984 mm (H×V) |
| Pixel Pitch | 0.3984×0.3984 mm (H×V) |
| Weight | 3.65Kgs (Typ.) |
| Active Area | 408.576×306.432 mm (H×V) |
| Bezel Area | 412.6×310.6 mm (H×V) |
| Outline Dimension | 448.6×339.6 mm (H×V) |
| Outline Depth | 24.5±0.5 mm |
| Landscape or Portrait | Landscape type |
| Touch Panel | Without |
HT20X21-100 Optical Features
| Display Mode | AFFS, Normally Black, Transmissive |
|---|---|
| Brightness | 400 cd/m² (Typ.) |
| Contrast Ratio | 550 : 1 (Typ.) (Transmissive) |
| Display Color | 16.7M (8-bit) |
| Color Gamut | 72% NTSC (CIE1931) |
| Response Time | 16 (Max.)(Tr+Td) |
| Viewing Angle | 89/89/89/89 (Typ.)(CR≥10) (L/R/U/D) |
| Viewing Direction | Symmetry |
| White color Chromaticity | Wx:0.280; Wy:0.290 |
| White Variation | 1.30 (Max.)(9 points) |
| Sunlight Readable | N |
HT20X21-100 Electronics Feature
| Vertical Frequency | 60Hz |
|---|---|
| Reverse Scan | No |
HT20X21-100 Backlight System
| Lamp Position | Edge light type (Top and Bottom) |
|---|---|
| Lamp Type | CCFL |
| Lamp Amount | 6 pcs |
| Lamp Shape | Straight |
| Lamp Life Time | 60K(Typ.) (Hours) |
| Lamp Voltage | 690V (Typ.) |
| Lamp Current | 3.0/6.5/7.0mA (Min./Typ./Max.) |
| Lamp Operating Frequency | 40/60/80KHz (Min./Typ./Max.) |
| Lamp Startup Voltage | 1150/1450V (Max.)(Ta=+25/0℃) |
| Lamps Power Consumption | 27W (Typ.) |
| Interface Type | Connector |
| Lamp Driver Board | No |
HT20X21-100 Signal Interface
| Signal Category | LVDS |
|---|---|
| Signal Class | LVDS (1 ch, 8-bit) |
| Input Voltage for Panel | 5.0V (Typ.) |
| Input Current for Panel | 600/730mA (Typ./Max.) |
| Interface Type | Connector |
| Signal Interface | HRS - DF14A-20P-1.25H, Pitch:1.25 mm, Pin:20 pins |
