Overview
Specification
HV056WX2-100

HV056WX2-100 Basic Information
| Panel Model | HV056WX2-100 |
|---|---|
| Panel Brand | HYDIS |
| Descrition | a-Si TFT-LCD ,5.6 inch, 1280×800 |
| Panel Type | a-Si TFT-LCD |
| HV056WX2-100 Price | Request Price & Lead Time |
| Operating Temperature | 0 ~ 40 °C |
| Storage Temperature | -20 ~ 60 °C |
HV056WX2-100 Mechanical Features
| Dot Resolution | 1280(RGB)×800 (WXGA) |
|---|---|
| Pixel Configuration | RGB Vertical Stripe |
| Pixel Density | 268 PPI |
| Aspect Ratio | 16:10 (H:V) |
| Form Factor | Flat Rectangle Display |
| Dot Pitch | 0.0315×0.0945 mm (H×V) |
| Pixel Pitch | 0.0945×0.0945 mm (H×V) |
| Weight | 103g (Typ.) |
| Surface | Glare (Haze 0%), Hard coating (2H) |
| Active Area | 120.96×75.6 mm (H×V) |
| Outline Dimension | 158×90.3 mm (H×V) |
| Outline Depth | 6.25 (Typ.) mm |
| Landscape or Portrait | Landscape type |
| Touch Panel | Embeded (Matrix Touch) |
| Panel Cover | With Cover Lens |
HV056WX2-100 Optical Features
| Display Mode | HFFS, Normally Black, Transmissive |
|---|---|
| Brightness | 220 cd/m² (Typ.) |
| Contrast Ratio | 500 : 1 (Typ.) (Transmissive) |
| Display Color | 262K (6-bit) |
| Color Gamut | 45% NTSC (CIE1931) |
| Response Time | 30 (Typ.)(Tr+Td) |
| Viewing Angle | 85/85/85/85 (Typ.)(CR≥10) (L/R/U/D) |
| Viewing Direction | Symmetry |
| White color Chromaticity | Wx:0.323; Wy:0.359 |
| Sunlight Readable | N |
HV056WX2-100 Backlight System
| Lamp Position | Edge light type (Bottom side) |
|---|---|
| Lamp Type | WLED |
| Lamp Amount | 8S2P |
| Lamp Shape | Array |
| Lamp Life Time | 12K(Min.) (Hours) |
HV056WX2-100 Signal Interface
| Signal Category | LVDS |
|---|---|
| Signal Class | LVDS (1 ch, 6-bit) |
| Interface Type | Connector |
| Signal Interface | I-PEX - 20347-025E-02, Pitch:0.4 mm, Pin:25 pins |
