Overview
Specification
IPS320480-52-E
IPS320480-52-E Basic Information
| Panel Model | IPS320480-52-E |
|---|---|
| Panel Brand | TRULY |
| Descrition | a-Si TFT-LCD ,3.2 inch, 320×480 |
| Panel Type | a-Si TFT-LCD |
| IPS320480-52-E Price | Request Price & Lead Time |
| Operating Temperature | -10 ~ 60 °C |
| Storage Temperature | -20 ~ 70 °C |
| Remarks | Interface Type: MPU/SPI+Parallel RGB/MIPI/MDDI; 3 in 1 FPC |
IPS320480-52-E Mechanical Features
| Dot Resolution | 320(RGB)×480 (HVGA) |
|---|---|
| Pixel Configuration | RGB Vertical Stripe |
| Pixel Density | 180 PPI |
| Aspect Ratio | 2:3 (H:V) |
| Form Factor | Flat Rectangle Display |
| Dot Pitch | 0.047×0.141 mm (H×V) |
| Pixel Pitch | 0.141×0.141 mm (H×V) |
| Active Area | 45.12×67.68 mm (H×V) |
| Bezel Area | 46.92×69.48 mm (H×V) |
| Outline Dimension | 50.72×78.78 mm (H×V) |
| Outline Depth | 3.35 mm |
| Landscape or Portrait | Portrait type |
| Touch Panel | Without |
IPS320480-52-E Optical Features
| Display Mode | IPS, Normally Black, Transmissive |
|---|---|
| Display Color | 16.7M (8-bit) |
| Viewing Direction | Symmetry |
| Sunlight Readable | N |
IPS320480-52-E Electronics Feature
| Vertical Frequency | 60Hz |
|---|---|
| Driver IC | Built-in R61529A |
IPS320480-52-E Backlight System
| Lamp Position | Edge light type |
|---|---|
| Lamp Type | WLED |
| Lamp Amount | 1S6P |
| Lamp Shape | 6 strings |
| Lamp Voltage | 3.3V (Typ.) |
| Lamp Current | 18mA (Typ.) |
| Interface Type | Included in panel signal interface |
| Lamp Driver Board | No |
IPS320480-52-E Signal Interface
| Input Voltage for Panel | 2.8V (Typ.) |
|---|---|
| Interface Type | FPC |
