Overview
Specification
ITSX93
ITSX93 Basic Information
| Panel Model | ITSX93 |
|---|---|
| Panel Brand | IBM |
| Descrition | a-Si TFT-LCD ,15.0 inch, 1400×1050 |
| Panel Type | a-Si TFT-LCD |
| ITSX93 Price | Request Price & Lead Time |
| Operating Temperature | 0 ~ 50 °C |
| Storage Temperature | -20 ~ 60 °C |
ITSX93 Mechanical Features
| Dot Resolution | 1400(RGB)×1050 (SXGA+) |
|---|---|
| Pixel Configuration | RGB Vertical Stripe |
| Pixel Density | 116 PPI |
| Aspect Ratio | 4:3 (H:V) |
| Form Factor | Flat Rectangle Display |
| Dot Pitch | 0.0725×0.2175 mm (H×V) |
| Pixel Pitch | 0.2175×0.2175 mm (H×V) |
| Weight | 740g (Typ.) |
| Active Area | 304.5×228.375 mm (H×V) |
| Bezel Area | 308.5×232.4 mm (H×V) |
| Outline Dimension | 318.5×241.5 mm (H×V) |
| Outline Depth | 7.5±0.3 mm |
| Shape Style | Wedge (PCBA Bent, Depth ≥5.2mm) |
| Holes & Brackets | Side mounting holes (8-M2) on left, right bezel |
| Landscape or Portrait | Landscape type |
| Touch Panel | Without |
ITSX93 Optical Features
| Display Mode | TN, Normally White, Transmissive |
|---|---|
| Brightness | 150 cd/m² (Typ.) |
| Contrast Ratio | 200 : 1 (Typ.) (Transmissive) |
| Display Color | 262K (6-bit) |
| Response Time | 30/30 (Typ.)(Tr/Td) |
| Sunlight Readable | N |
ITSX93 Electronics Feature
| Vertical Frequency | 60Hz |
|---|
ITSX93 Backlight System
| Lamp Position | Edge light type |
|---|---|
| Lamp Type | CCFL |
| Lamp Amount | 1 pcs |
| Lamp Shape | Straight |
| Lamp Driver Board | No |
ITSX93 Signal Interface
| Signal Category | LVDS |
|---|---|
| Signal Class | LVDS (2 ch, 6-bit) |
| Input Voltage for Panel | 3.3V (Typ.) |
| Panel Power Consumption | 2.0/2.8W (Typ./Max.) |
