Overview
Specification
ITSX98E

ITSX98E Basic Information
| Panel Model | ITSX98E |
|---|---|
| Panel Brand | IDTech |
| Descrition | a-Si TFT-LCD ,18.1 inch, 1280×1024 |
| Panel Type | a-Si TFT-LCD |
| ITSX98E Price | Request Price & Lead Time |
| Model Alias | R181E2-L01 |
| Operating Temperature | 0 ~ 50 °C |
| Storage Temperature | -20 ~ 60 °C |
ITSX98E Mechanical Features
| Dot Resolution | 1280(RGB)×1024 (SXGA) |
|---|---|
| Pixel Configuration | RGB Vertical Stripe |
| Pixel Density | 90 PPI |
| Aspect Ratio | 5:4 (H:V) |
| Form Factor | Flat Rectangle Display |
| Dot Pitch | 0.0935×0.2805 mm (H×V) |
| Pixel Pitch | 0.2805×0.2805 mm (H×V) |
| Weight | 2.90Kgs (Typ.) |
| Surface | Antiglare |
| Active Area | 359.04×287.232 mm (H×V) |
| Bezel Area | 367.0×295.2 mm (H×V) |
| Outline Dimension | 389×317.2 mm (H×V) |
| Outline Depth | 35.0 (Max.) mm |
| Holes & Brackets | Side mounting holes (10-M3) |
| Landscape or Portrait | Landscape type |
| Touch Panel | Without |
ITSX98E Optical Features
| Display Mode | DD-IPS, Normally Black, Transmissive |
|---|---|
| Brightness | 270 cd/m² (Typ.) |
| Contrast Ratio | 400 : 1 (Typ.) (Transmissive) |
| Display Color | 16.7M (8-bit) |
| Response Time | 40 (Typ.)(Tr+Td) |
| Viewing Angle | 85/85/85/85 (Min.)(CR≥10) (L/R/U/D) |
| Viewing Direction | Symmetry |
| White color Chromaticity | Wx:0.313; Wy:0.329 |
| Sunlight Readable | N |
ITSX98E Electronics Feature
| Vertical Frequency | 60Hz |
|---|---|
| Reverse Scan | No |
| Total Power Consumption | 38.8/46.6W (Typ./Max.) |
ITSX98E Backlight System
| Lamp Position | Edge light type (Top and Bottom) |
|---|---|
| Lamp Type | CCFL |
| Lamp Amount | 6 pcs |
| Lamp Shape | Straight |
| Lamp Life Time | 50K(Typ.) (Hours) |
| Interface Type | Connector |
| Lamp Driver Board | 33.6/40.3W (Typ./Max.) |
ITSX98E Signal Interface
| Signal Category | LVDS |
|---|---|
| Signal Class | LVDS (2 ch, 8-bit) |
| Input Voltage for Panel | 12.0V (Typ.) |
| Input Current for Panel | 0.55A (Max.) |
| Panel Power Consumption | 5.2/6.3W (Typ./Max.) |
| Interface Type | Connector |
| Signal Interface | HRS - DF14-30P-1.25H(59), Pitch:1.25 mm, Pin:30 pins |
