Overview
Specification
JE0DZ1C0093

JE0DZ1C0093 Basic Information
| Panel Model | JE0DZ1C0093 |
|---|---|
| Panel Brand | SHARP |
| Descrition | a-Si TFT-LCD ,60 inch, 1920×1080 |
| Panel Type | a-Si TFT-LCD |
| JE0DZ1C0093 Price | Request Price & Lead Time |
| Operating Temperature | 0 ~ 50 °C |
| Storage Temperature | -20 ~ 100 °C |
JE0DZ1C0093 Mechanical Features
| Dot Resolution | 1920(RGB)×1080 (FHD) |
|---|---|
| Pixel Configuration | RGB Vertical Stripe |
| Pixel Density | 36 PPI |
| Aspect Ratio | 16:9 (H:V) |
| Form Factor | Flat Rectangle Display |
| Dot Pitch | 0.23075×0.69225 mm (H×V) |
| Pixel Pitch | 0.69225×0.69225 mm (H×V) |
| Weight | 3.5±0.4 Kgs |
| Surface | Antiglare (Haze 5%), Hard coating (2H) |
| Active Area | 1329.12×747.63 mm (H×V) |
| Outline Dimension | 1364.2×805.05 mm (H×V) |
| Outline Depth | 1.6 (Typ.) mm |
| Landscape or Portrait | Landscape type |
| Touch Panel | Without |
JE0DZ1C0093 Optical Features
| Display Mode | ASV, Normally Black, Transmissive |
|---|---|
| Brightness | 0 cd/m² |
| Contrast Ratio | 4500 : 1 (Typ.) (Transmissive) |
| Display Color | 1.07B (10-bit) |
| Response Time | 6 (Typ.)(G to G) |
| Viewing Angle | 88/88/88/88 (Typ.)(CR≥10) (L/R/U/D) |
| Viewing Direction | Symmetry |
| Sunlight Readable | N |
JE0DZ1C0093 Electronics Feature
| Vertical Frequency | 120Hz |
|---|---|
| Reverse Scan | No |
JE0DZ1C0093 Backlight System
| Lamp Type | No B/L |
|---|
JE0DZ1C0093 Signal Interface
| Signal Category | LVDS |
|---|---|
| Signal Class | LVDS (4 ch, 10-bit) |
| Input Voltage for Panel | 12.0V (Typ.) |
| Input Current for Panel | 0.7/2.5A (Typ./Max.) |
| Interface Type | Connector |
| Signal Interface | JAE - FI-RNE51SZ-HF-R1500, Pitch:0.5 mm, Pin:51 pins |
