Overview
Specification
K3244H-FF

K3244H-FF Basic Information
| Panel Model | K3244H-FF |
|---|---|
| Panel Brand | CITIZEN |
| Descrition | CSTN-LCD ,3.8 inch, 320×240 |
| Panel Type | CSTN-LCD |
| K3244H-FF Price | Request Price & Lead Time |
| Operating Temperature | -10 ~ 50 °C |
| Storage Temperature | -20 ~ 70 °C |
K3244H-FF Mechanical Features
| Dot Resolution | 320(RGB)×240 (QVGA) |
|---|---|
| Pixel Configuration | RGB Vertical Stripe |
| Pixel Density | 105 PPI |
| Aspect Ratio | 4:3 (H:V) |
| Form Factor | Flat Rectangle Display |
| Dot Pitch | 0.080×0.240 mm (H×V) |
| Pixel Pitch | 0.240×0.240 mm (H×V) |
| Weight | 54g (Typ.) |
| Surface | Glare (Haze 0%) |
| Active Area | 76.79×57.59 mm (H×V) |
| Bezel Area | 78.7×59.4 mm (H×V) |
| Outline Dimension | 95.5×77.4 mm (H×V) |
| Outline Depth | 8.52 (Max.) mm |
| Landscape or Portrait | Landscape type |
| Touch Panel | Without |
K3244H-FF Optical Features
| Display Mode | STN, Normally Black, Transmissive |
|---|---|
| Contrast Ratio | 18 : 1 (Typ.) (Transmissive) |
| Display Color | Color () |
| Response Time | 370/220 (Typ.)(Tr/Td) |
| Viewing Angle | 35/35/30/40 (Typ.)(CR≥1.5) (L/R/U/D) |
| Viewing Direction | 6 o'clock |
| White color Chromaticity | Wx:0.320; Wy:0.380 |
| Sunlight Readable | N |
K3244H-FF Electronics Feature
| Vertical Frequency | 70Hz |
|---|---|
| Reverse Scan | No |
K3244H-FF Backlight System
| Lamp Position | Edge light type |
|---|---|
| Lamp Type | CCFL |
| Lamp Amount | 1 pcs |
| Lamp Life Time | 15K(Typ.) (Hours) |
| Lamp Voltage | 220/240/285V (Min./Typ./Max.) |
| Lamp Current | 2.5±0.5mA |
| Lamp Startup Voltage | 450/630V (Max.)(Ta=+25/0℃) |
| Interface Type | Wire |
| Lamp Driver Board | No |
K3244H-FF Signal Interface
| Signal Category | Parallel Data |
|---|---|
| Signal Class | Parallel Data (8-bit) |
| Input Voltage for Panel | 3.3V (Typ.) |
| Input Current for Panel | 1.8/3.2mA (Typ./Max.) |
| Interface Type | Connector |
| Signal Interface | HRS - FH12-20S-0.5SH, Pitch:0.5 mm, Pin:20 pins |
