Overview
Specification
L5F30818P03

L5F30818P03 Basic Information
| Panel Model | L5F30818P03 |
|---|---|
| Panel Brand | SONY |
| Descrition | a-Si TFT-LCD ,6.5 inch, 800×480 |
| Panel Type | a-Si TFT-LCD |
| L5F30818P03 Price | Request Price & Lead Time |
| Operating Temperature | -40 ~ 85 °C |
| Storage Temperature | -40 ~ 90 °C |
L5F30818P03 Mechanical Features
| Dot Resolution | 800(RGB)×480 (WVGA) |
|---|---|
| Pixel Configuration | RGB Vertical Stripe |
| Pixel Density | 144 PPI |
| Aspect Ratio | 17:9 (H:V) |
| Form Factor | Flat Rectangle Display |
| Dot Pitch | 0.060×0.163 mm (H×V) |
| Pixel Pitch | 0.180×0.163 mm (H×V) |
| Weight | 240g |
| Active Area | 144×78.24 mm (H×V) |
| Outline Dimension | 159.9×93.4 mm (H×V) |
| Outline Depth | 13.8 mm |
| Holes & Brackets | Rear mounting holes |
| Landscape or Portrait | Landscape type |
| Touch Panel | Embeded (4-wire Resistive) |
L5F30818P03 Optical Features
| Display Mode | Normally Black, Transmissive |
|---|---|
| Brightness | 550 cd/m² (Typ.) |
| Contrast Ratio | 700 : 1 (Typ.) (Transmissive) |
| Display Color | 262K (6-bit) |
| Response Time | 30 (Typ.)(Tr+Td) |
| Viewing Angle | 80/80/80/80 (Typ.)(CR≥100) (L/R/U/D) |
| Viewing Direction | Symmetry |
| White color Chromaticity | Wx:0.330; Wy:0.340 |
| Sunlight Readable | N |
L5F30818P03 Electronics Feature
| Vertical Frequency | 60Hz |
|---|---|
| Reverse Scan | No |
L5F30818P03 Backlight System
| Lamp Position | Edge light type |
|---|---|
| Lamp Type | WLED |
| Lamp Amount | 4 strings |
| Lamp Shape | 4 strings |
| Interface Type | FPC |
| Lamp Driver Board | No |
L5F30818P03 Signal Interface
| Signal Category | TTL |
|---|---|
| Signal Class | CMOS (1 ch, 6-bit) + SPI |
| Input Voltage for Panel | 3.3V (Typ.) |
| Interface Type | FPC |
