Overview
Specification
LB020Q01-A1

LB020Q01-A1 Basic Information
| Panel Model | LB020Q01-A1 |
|---|---|
| Panel Brand | LG Display |
| Descrition | a-Si TFT-LCD ,2.0 inch, 320×240 |
| Panel Type | a-Si TFT-LCD |
| LB020Q01-A1 Price | Request Price & Lead Time |
| Operating Temperature | -20 ~ 70 °C |
| Storage Temperature | -30 ~ 80 °C |
LB020Q01-A1 Mechanical Features
| Dot Resolution | 320(RGB)×240 (QVGA) |
|---|---|
| Pixel Configuration | RGB Vertical Stripe |
| Pixel Density | 197 PPI |
| Form Factor | Flat Rectangle Display |
| Dot Pitch | 0.066×0.198 mm (H×V) |
| Pixel Pitch | 0.198×0.198 mm (H×V) |
| Weight | 4.0±0.4g |
| Surface | Without Polarizer |
| Active Area | 34.848×38.016 mm (H×V) |
| Outline Dimension | 39.2×48.3 mm (H×V) |
| Outline Depth | 0.9±0.05 mm |
| Landscape or Portrait | Landscape type |
| Touch Panel | Without |
LB020Q01-A1 Optical Features
| Display Mode | TN, Normally White, Transmissive |
|---|---|
| Brightness | 0 cd/m² |
| Display Color | 262K (6-bit) |
| Color Gamut | 45% NTSC (CIE1931) |
| Response Time | 40 (Typ.)(Tr+Td) |
| Viewing Angle | 15/35/45/45 (Min.)(CR≥10) (L/R/U/D) |
| Transmissivity | 22% (Typ.)(without Polarizer) |
| Sunlight Readable | N |
LB020Q01-A1 Electronics Feature
| Driver IC | Suggest HD66774R, HD66772, HX8609A, HX8301A |
|---|
LB020Q01-A1 Backlight System
| Lamp Type | No B/L |
|---|---|
| Lamp Driver Board | No |
