Overview
Specification
LB170E01-SL01

LB170E01-SL01 Basic Information
| Panel Model | LB170E01-SL01 |
|---|---|
| Panel Brand | LG Display |
| Descrition | a-Si TFT-LCD ,17.0 inch, 1280×1024 |
| Panel Type | a-Si TFT-LCD |
| LB170E01-SL01 Price | Request Price & Lead Time |
| Model Alias | LB170E01 (SL)(01) |
| Operating Temperature | -10 ~ 70 °C |
| Storage Temperature | -20 ~ 80 °C |
LB170E01-SL01 Mechanical Features
| Dot Resolution | 1280(RGB)×1024 (SXGA) |
|---|---|
| Pixel Configuration | RGB Vertical Stripe |
| Pixel Density | 96 PPI |
| Aspect Ratio | 5:4 (H:V) |
| Form Factor | Flat Rectangle Display |
| Dot Pitch | 0.088×0.264 mm (H×V) |
| Pixel Pitch | 0.264×0.264 mm (H×V) |
| Weight | 1.26Kgs (Typ.) |
| Surface | Antiglare, Hard coating (3H) |
| Active Area | 337.92×270.336 mm (H×V) |
| Bezel Area | 341.5×274.6 mm (H×V) |
| Outline Dimension | 368×306 mm (H×V) |
| Outline Depth | 14.8 (Max.) mm |
| Holes & Brackets | Side mounting holes (4-M3) on left, right bezel |
| Landscape or Portrait | Landscape type |
| Touch Panel | Without |
LB170E01-SL01 Optical Features
| Display Mode | IPS, Normally Black, Transmissive |
|---|---|
| Brightness | 400 cd/m² (Typ.) |
| Contrast Ratio | 1000 : 1 (Typ.) (Transmissive) |
| Display Color | 16.7M (8-bit) |
| Color Gamut | 72% NTSC (CIE1931) |
| Response Time | 13/9 (Typ.)(Tr/Td) |
| Viewing Angle | 89/89/89/89 (Typ.)(CR≥10) (L/R/U/D) |
| Viewing Direction | Symmetry |
| White color Chromaticity | Wx:0.310; Wy:0.338 |
| White Variation | 1.33 (Max.)(9 points) |
| Sunlight Readable | N |
LB170E01-SL01 Electronics Feature
| Vertical Frequency | 60Hz |
|---|---|
| Reverse Scan | No |
| Total Power Consumption | 15.35W (Typ.) |
LB170E01-SL01 Backlight System
| Lamp Position | Edge light type (Bottom side) |
|---|---|
| Lamp Type | WLED |
| Lamp Life Time | 50K(Min.) (Hours) |
| Interface Type | Connector |
| Lamp Driver Board | 12.6/13.86W (Typ./Max.) |
LB170E01-SL01 Signal Interface
| Signal Category | LVDS |
|---|---|
| Signal Class | LVDS (2 ch, 8-bit) |
| Input Voltage for Panel | 5.0V (Typ.) |
| Input Current for Panel | 550/715mA (Typ./Max.) |
| Panel Power Consumption | 2.75/3.58W (Typ./Max.) |
| Interface Type | Connector |
| Interface Position | |
| Signal Interface | LS Mtron - GT103-30S-H23, Pitch:1.0 mm, Pin:30 pins |
