Overview
Specification
LC500EUF-FGF1

LC500EUF-FGF1 Basic Information
| Panel Model | LC500EUF-FGF1 |
|---|---|
| Panel Brand | LG Display |
| Descrition | a-Si TFT-LCD ,50 inch, 1920×1080 |
| Panel Type | a-Si TFT-LCD |
| LC500EUF-FGF1 Price | Request Price & Lead Time |
| Model Alias | LC500EUF (FG)(F1) |
| Operating Temperature | 0 ~ 50 °C |
| Storage Temperature | -20 ~ 60 °C |
| Remarks | Surface Luminance, white 3D: 150 cd/m² |
LC500EUF-FGF1 Mechanical Features
| Dot Resolution | 1920(RGB)×1080 (FHD) |
|---|---|
| Pixel Configuration | RGB Vertical Stripe |
| Pixel Density | 44 PPI |
| Aspect Ratio | 16:9 (H:V) |
| Form Factor | Flat Rectangle Display |
| Dot Pitch | 0.19025×0.57075 mm (H×V) |
| Pixel Pitch | 0.57075×0.57075 mm (H×V) |
| Weight | 10.0/10.5Kgs (Typ./Max.) |
| Surface | Antiglare (Haze 1%), Hard coating (2H) |
| Active Area | 1095.8×616.4 mm (H×V) |
| Bezel Area | 1101.8×622.4 mm (H×V) |
| Outline Dimension | 113.1×653.7 mm (H×V) |
| Outline Depth | 12.0/32.1 (Typ./Max.) mm |
| Landscape or Portrait | Landscape type |
| Touch Panel | Without |
LC500EUF-FGF1 Optical Features
| Display Mode | IPS, Normally Black, Transmissive |
|---|---|
| Brightness | 400 cd/m² (Typ.) |
| Contrast Ratio | 1400 : 1 (Typ.) (Transmissive) |
| Display Color | 16.7M (8-bit) |
| Color Gamut | 125% sRGB |
| Response Time | 5 (Typ.)(G to G)); 8 (Typ.)(MPRT) |
| Viewing Angle | 89/89/89/89 (Typ.)(CR≥10) (L/R/U/D) |
| Viewing Direction | Symmetry |
| White color Chromaticity | Wx:0.280; Wy:0.285 |
| White Variation | 1.43 (Max.)(9 points) |
| 3D Display | |
| Sunlight Readable | N |
LC500EUF-FGF1 Electronics Feature
| Vertical Frequency | 120Hz |
|---|---|
| Reverse Scan | No |
| Total Power Consumption | 65.7W (Typ.) |
LC500EUF-FGF1 Backlight System
| Lamp Position | Edge light type |
|---|---|
| Lamp Type | WLED |
| Lamp Life Time | 50K(Typ.) (Hours) |
| Lamp Voltage | 42.5±2.13V |
| Lamp Current | 92mA (Typ.) |
| Lamps Power Consumption | 62.5W (Typ.) |
| Interface Type | FPC |
| Lamp Driver Board | No |
LC500EUF-FGF1 Signal Interface
| Signal Category | V-by-One |
|---|---|
| Signal Class | V-by-One 4 lane |
| Input Voltage for Panel | 12.0V (Typ.) |
| Input Current for Panel | 270/350mA (Typ.) |
| Panel Power Consumption | 3.2/4.1W (Typ./Max.) |
| Interface Type | Connector |
| Interface Position | |
| Signal Interface | JAE - FI-RE51S-HF, Pitch:0.5 mm, Pin:51 pins |
