Overview
Specification
LC650EQK-FGK5

LC650EQK-FGK5 Basic Information
| Panel Model | LC650EQK-FGK5 |
|---|---|
| Panel Brand | LG Display |
| Descrition | a-Si TFT-LCD ,65 inch, 3840×2160 |
| Panel Type | a-Si TFT-LCD |
| LC650EQK-FGK5 Price | Request Price & Lead Time |
| Model Alias | LC650EQK (FG)(K5) |
| Operating Temperature | 0 ~ 50 °C |
| Storage Temperature | -20 ~ 60 °C |
LC650EQK-FGK5 Mechanical Features
| Dot Resolution | 3840(RGB)×2160 (UHD) |
|---|---|
| Pixel Configuration | RGB Vertical Stripe |
| Pixel Density | 68 PPI |
| Aspect Ratio | 16:9 (H:V) |
| Form Factor | Flat Rectangle Display |
| Dot Pitch | 0.124×0.372 mm (H×V) |
| Pixel Pitch | 0.372×0.372 mm (H×V) |
| Weight | 3.60/4.00Kgs (Typ./Max.) |
| Surface | Antiglare (Haze 1%), Hard coating (2H) |
| Active Area | 1428.48×803.52 mm (H×V) |
| Outline Dimension | 1438.3×813.3 mm (H×V) |
| Outline Depth | 1.4 (Typ.) mm |
| Landscape or Portrait | Landscape type |
| Touch Panel | Without |
LC650EQK-FGK5 Optical Features
| Display Mode | IPS, Normally Black, Transmissive |
|---|---|
| Brightness | 0 cd/m² |
| Contrast Ratio | 1400 : 1 (Typ.) (Transmissive) |
| Display Color | 16.7M/1.06B (8-bit / 8-bit + Dithering) |
| Color Gamut | 75% NTSC (CIE1931) |
| Response Time | 5 (Typ.)(G to G); 8 (Typ.)(MPRT) |
| Viewing Angle | 89/89/89/89 (Min.)(CR≥10) (L/R/U/D) |
| Viewing Direction | Symmetry |
| Transmissivity | 4.88% (Typ.)(with Polarizer) |
| 3D Display | |
| Sunlight Readable | N |
LC650EQK-FGK5 Electronics Feature
| Vertical Frequency | 120Hz |
|---|---|
| Reverse Scan | No |
LC650EQK-FGK5 Backlight System
| Lamp Type | No B/L |
|---|
LC650EQK-FGK5 Signal Interface
| Signal Category | V-by-One |
|---|---|
| Signal Class | V-by-One 16 lane |
| Input Voltage for Panel | 12.0V (Typ.) |
| Input Current for Panel | 1.403/1.824A (Typ./Max.) |
| Panel Power Consumption | 16.8/21.8W (Typ./Max.) |
| Interface Type | Connector |
| Signal Interface | JAE - FI-RE51S-HF, Pitch:0.5 mm, Pin:51 pins |
