Overview
Specification
LC750EQL-SJA1

LC750EQL-SJA1 Basic Information
| Panel Model | LC750EQL-SJA1 |
|---|---|
| Panel Brand | LG Display |
| Descrition | a-Si TFT-LCD ,75 inch, 3840×2160 |
| Panel Type | a-Si TFT-LCD |
| LC750EQL-SJA1 Price | Request Price & Lead Time |
| Model Alias | LC750EQ (SJ)(A1) |
| Operating Temperature | 0 ~ 50 °C |
| Storage Temperature | -20 ~ 60 °C |
LC750EQL-SJA1 Mechanical Features
| Dot Resolution | 3840(RGB)×2160 (UHD) |
|---|---|
| Pixel Configuration | RGB Vertical Stripe |
| Pixel Density | 59 PPI |
| Aspect Ratio | 16:9 (H:V) |
| Form Factor | Flat Rectangle Display |
| Dot Pitch | 0.1432×0.4296 mm (H×V) |
| Pixel Pitch | 0.4296×0.4296 mm (H×V) |
| Weight | 4.70Kgs |
| Surface | Antiglare (Haze 3%), Hard coating (2H) |
| Active Area | 1649.66×927.936 mm (H×V) |
| Outline Dimension | 1665.66×944.73 mm (H×V) |
| Outline Depth | 1.30 (Typ.) mm |
| Landscape or Portrait | Landscape type |
| Touch Panel | Without |
LC750EQL-SJA1 Optical Features
| Display Mode | IPS, Normally Black, Transmissive |
|---|---|
| Brightness | 0 cd/m² |
| Contrast Ratio | 1400 : 1 (Typ.) (Transmissive) |
| Display Color | 1.07B (8-bit + Dithering) |
| Response Time | 5 (Typ.)(G to G) |
| Viewing Angle | 89/89/89/89 (Min.)(CR≥10) (L/R/U/D) |
| Viewing Direction | Symmetry |
| Transmissivity | 4.93% (Typ.)(with Polarizer) |
| Sunlight Readable | N |
LC750EQL-SJA1 Electronics Feature
| Vertical Frequency | 120Hz |
|---|---|
| Reverse Scan | No |
LC750EQL-SJA1 Backlight System
| Lamp Type | No B/L |
|---|
LC750EQL-SJA1 Signal Interface
| Signal Category | V-by-One |
|---|---|
| Signal Class | V-by-One 16 lane |
| Input Voltage for Panel | 12.0V (Typ.) |
| Input Current for Panel | 0.81/1.05A (Typ./Max.) |
| Panel Power Consumption | 9.72/12.63W (Typ./Max.) |
| Interface Type | Connector |
| Signal Interface | JAE - FI-RXE51S-HF, Pitch:0.5 mm, Pin:51 pins |
