Overview
Specification
LD043WV1-SP01

LD043WV1-SP01 Basic Information
| Panel Model | LD043WV1-SP01 |
|---|---|
| Panel Brand | LG Display |
| Descrition | a-Si TFT-LCD ,4.3 inch, 480×854 |
| Panel Type | a-Si TFT-LCD |
| LD043WV1-SP01 Price | Request Price & Lead Time |
| Model Alias | LD043WV1 (SP)(01) |
| Operating Temperature | -20 ~ 70 °C |
| Storage Temperature | -30 ~ 80 °C |
LD043WV1-SP01 Mechanical Features
| Dot Resolution | 480(RGB)×854 (FWVGA) |
|---|---|
| Pixel Configuration | RGB Vertical Stripe |
| Pixel Density | 225 PPI |
| Aspect Ratio | 9:16 (H:V) |
| Form Factor | Flat Rectangle Display |
| Dot Pitch | 0.0372×0.1116 mm (H×V) |
| Pixel Pitch | 0.1116×0.1116 mm (H×V) |
| Weight | 27g |
| Surface | Glare (Haze 0%) |
| Active Area | 53.568×96.306 mm (H×V) |
| Outline Dimension | 59.97×107.31 mm (H×V) |
| Outline Depth | 2.0±0.2 mm |
| Landscape or Portrait | Portrait type |
| Touch Panel | Without |
LD043WV1-SP01 Optical Features
| Display Mode | IPS, Normally Black, Transmissive |
|---|---|
| Brightness | 440 cd/m² (Typ.) |
| Contrast Ratio | 700 : 1 (Typ.) (Transmissive) |
| Display Color | 16.7M (8-bit) |
| Response Time | 30 (Typ.)(Tr+Td) |
| Viewing Angle | 85/85/85/85 (Typ.)(CR≥10) (L/R/U/D) |
| Viewing Direction | Symmetry |
| White Variation | 1.40/1.60 (Typ./Max.)(9 points) |
| Sunlight Readable | N |
LD043WV1-SP01 Electronics Feature
| Reverse Scan | No |
|---|---|
| Time Controller (T-CON) | Embedded T-CON |
LD043WV1-SP01 Backlight System
| Lamp Position | Edge light type |
|---|---|
| Lamp Type | WLED |
| Lamp Amount | 4S2P |
| Lamp Shape | 2 strings |
| Lamp Voltage | 12.8V (Typ.) |
| Lamp Current | 20mA (Typ.) |
| Lamps Power Consumption | 512mW (Typ.) |
| Interface Type | Included in panel signal interface |
| Lamp Driver Board | No |
LD043WV1-SP01 Signal Interface
| Signal Category | TTL |
|---|---|
| Signal Class | Parallel RGB (1 ch, 8-bit) + SPI |
| Input Voltage for Panel | 3.0/1.8V (Typ.)(VIC/VDDI) |
| Panel Power Consumption | TBD |
