Overview
Specification
LD050WQ1-TH02

LD050WQ1-TH02 Basic Information
| Panel Model | LD050WQ1-TH02 |
|---|---|
| Panel Brand | LG Display |
| Descrition | a-Si TFT-LCD ,5.0 inch, 480×272 |
| Panel Type | a-Si TFT-LCD |
| LD050WQ1-TH02 Price | Request Price & Lead Time |
| Model Alias | LD050WQ1 (TH)(02) |
| Operating Temperature | -20 ~ 70 °C |
| Storage Temperature | -30 ~ 80 °C |
LD050WQ1-TH02 Mechanical Features
| Dot Resolution | 480×272(RGB) (WQVGA) |
|---|---|
| Pixel Configuration | RGB Horizontal Stripe |
| Pixel Density | 109 PPI |
| Aspect Ratio | 16:9 (H:V) |
| Form Factor | Flat Rectangle Display |
| Dot Pitch | 0.231×0.077 mm (H×V) |
| Pixel Pitch | 0.231×0.231 mm (H×V) |
| Surface | Without Polarizer |
| Active Area | 110.88×62.832 mm (H×V) |
| Outline Dimension | 117.4×70.43 mm (H×V) |
| Outline Depth | 1.0 (Typ.) mm |
| Landscape or Portrait | Landscape type |
| Touch Panel | Without |
LD050WQ1-TH02 Optical Features
| Display Mode | TN, Normally White, Transmissive |
|---|---|
| Brightness | 0 cd/m² |
| Contrast Ratio | 500 : 1 (Typ.) (Transmissive) |
| Display Color | 16.7M (6-bit + Dithering) |
| Color Gamut | 48% NTSC (CIE1931) |
| Response Time | 25 (Typ.)(Tr+Td) |
| Viewing Angle | 70/70/65/55 (Typ.)(CR≥10) (L/R/U/D) |
| Viewing Direction | 6 o'clock |
| Transmissivity | 17.0% (Typ.)(without Polarizer) |
| Sunlight Readable | N |
LD050WQ1-TH02 Electronics Feature
| Driver IC | Suggest SW1811 |
|---|
LD050WQ1-TH02 Backlight System
| Lamp Type | No B/L |
|---|
