Overview
Specification
LD070WU2-SH01

LD070WU2-SH01 Basic Information
| Panel Model | LD070WU2-SH01 |
|---|---|
| Panel Brand | LG Display |
| Descrition | a-Si TFT-LCD ,7.0 inch, 1200×1920 |
| Panel Type | a-Si TFT-LCD |
| LD070WU2-SH01 Price | Request Price & Lead Time |
| Model Alias | LD070WU2 (SH)(01) |
| Operating Temperature | 0 ~ 50 °C |
| Storage Temperature | -20 ~ 70 °C |
LD070WU2-SH01 Mechanical Features
| Dot Resolution | 1200(RGB)×1920 (WUXGA) |
|---|---|
| Pixel Configuration | RGB Vertical Stripe |
| Pixel Density | 322 PPI |
| Aspect Ratio | 10:16 (H:V) |
| Form Factor | Flat Rectangle Display |
| Dot Pitch | 0.02625×0.07875 mm (H×V) |
| Pixel Pitch | 0.07875×0.07875 mm (H×V) |
| Weight | 20±5g |
| Surface | Hard coating |
| Active Area | 94.5×151.2 mm (H×V) |
| Outline Dimension | 101.5×159.3 mm (H×V) |
| Outline Depth | 0.5±0.1 mm |
| Landscape or Portrait | Portrait type |
| Touch Panel | Without |
LD070WU2-SH01 Optical Features
| Display Mode | IPS, Normally Black, Transmissive |
|---|---|
| Brightness | 0 cd/m² |
| Contrast Ratio | 800 : 1 (Typ.) (Transmissive) |
| Display Color | 16.7M (8-bit) |
| Color Gamut | 60% NTSC (CIE1931) |
| Response Time | 25 (Typ.)(Tr+Td) |
| Viewing Angle | 85/85/85/85 (Typ.)(CR≥10) (L/R/U/D) |
| Viewing Direction | Symmetry |
| Transmissivity | 3.15% (Typ.) |
| Sunlight Readable | N |
LD070WU2-SH01 Electronics Feature
| Vertical Frequency | 60Hz |
|---|---|
| Driver IC | COG Suggest NT66202C + NT52005C |
LD070WU2-SH01 Backlight System
| Lamp Type | No B/L |
|---|---|
| Interface Type | Included in panel signal interface |
