Overview
Specification
LD083WU1-SPA3

LD083WU1-SPA3 Basic Information
| Panel Model | LD083WU1-SPA3 |
|---|---|
| Panel Brand | LG Display |
| Descrition | a-Si TFT-LCD ,8.3 inch, 1200×1920 |
| Panel Type | a-Si TFT-LCD |
| LD083WU1-SPA3 Price | Request Price & Lead Time |
| Model Alias | LD083WU1 (SP)(A3) |
| Operating Temperature | 0 ~ 50 °C |
| Storage Temperature | -20 ~ 60 °C |
LD083WU1-SPA3 Mechanical Features
| Dot Resolution | 1200(RGB)×1920 (WUXGA) |
|---|---|
| Pixel Configuration | RGB Vertical Stripe |
| Pixel Density | 273 PPI |
| Aspect Ratio | 10:16 (H:V) |
| Form Factor | Flat Rectangle Display |
| Dot Pitch | 0.03092×0.09276 mm (H×V) |
| Pixel Pitch | 0.09276×0.09276 mm (H×V) |
| Weight | 53.6g (Max.) |
| Surface | Anti Fingerprint, Hard coating (8H) |
| Active Area | 111.31×178.1 mm (H×V) |
| Outline Dimension | 128×220.3 mm (H×V) |
| Outline Depth | 3.55 (Typ.) mm |
| Landscape or Portrait | Portrait type |
| Touch Panel | Embeded (Projected Capacitive Touch) |
| Panel Cover | With Cover Lens |
LD083WU1-SPA3 Optical Features
| Display Mode | IPS, Normally Black, Transmissive |
|---|---|
| Brightness | 370 cd/m² (Typ.) |
| Contrast Ratio | 800 : 1 (Typ.) (Transmissive) |
| Display Color | 16.7M (8-bit) |
| Color Gamut | 60% NTSC (CIE1931) |
| Response Time | 25 (Typ.)(Tr+Tf) |
| Viewing Angle | 80/80/80/80 (Min.)(CR≥10) (L/R/U/D) |
| Viewing Direction | Symmetry |
| White color Chromaticity | Wx:0.313; Wy:0.329 |
| White Variation | 1.4/1.6 (Typ./Max.)(13 points) |
| Sunlight Readable | N |
LD083WU1-SPA3 Electronics Feature
| Vertical Frequency | 60Hz |
|---|---|
| Reverse Scan | No |
LD083WU1-SPA3 Backlight System
| Lamp Position | Edge light type |
|---|---|
| Lamp Type | WLED |
| Lamp Life Time | 15K(Min.) (Hours) |
| Lamp Voltage | 21.0V (Typ.) |
| Lamp Current | 23mA (Typ.) |
| Lamps Power Consumption | 1.4/1.42W (Typ./Max.) |
| Interface Type | Included in panel signal interface |
| Lamp Driver Board | No |
LD083WU1-SPA3 Signal Interface
| Signal Category | eDP |
|---|---|
| Signal Class | eDP (2 Lanes) |
| Input Voltage for Panel | 3.3V (Typ.) |
| Input Current for Panel | 270/315mA (Typ./Max.) |
| Panel Power Consumption | 0.9/1.05W (Typ./Max.) |
| Interface Type | Connector |
| Signal Interface | UJU - BF040-I34B-C10-W, Pitch:0.4 mm, Pin:34 pins |
