Overview
Specification
LD490EPY-SHP1

LD490EPY-SHP1 Basic Information
| Panel Model | LD490EPY-SHP1 |
|---|---|
| Panel Brand | LG Display |
| Descrition | a-Si TFT-LCD ,49 inch, 1920×1080 |
| Panel Type | a-Si TFT-LCD |
| LD490EPY-SHP1 Price | Request Price & Lead Time |
| Model Alias | LD490EPY (SH)(P1) |
| Operating Temperature | 0 ~ 50 °C |
| Storage Temperature | -20 ~ 65 °C |
| Remarks | M+ (RGBW vertical strips), QWP (Quarter-wave plate) |
LD490EPY-SHP1 Mechanical Features
| Dot Resolution | 1920(RGB)×1080 (FHD) |
|---|---|
| Pixel Configuration | RGBW Vertical Stripe |
| Pixel Density | 45 PPI |
| Aspect Ratio | 16:9 (H:V) |
| Form Factor | Flat Rectangle Display |
| Dot Pitch | 0.18642×0.55926 mm (H×V) |
| Pixel Pitch | 0.55926×0.55926 mm (H×V) |
| Active Area | 1073.78×604 mm (H×V) |
| Touch Panel | Without |
LD490EPY-SHP1 Optical Features
| Display Mode | S-IPS, Normally Black, Transmissive |
|---|---|
| Brightness | 0 cd/m² |
| Contrast Ratio | 1100 : 1 (Typ.) (Transmissive) |
| Display Color | 16.7M (8-bit) |
| Response Time | 12 (Typ.)(G to G) |
| Viewing Angle | 89/89/89/89 (Min.)(CR≥10) (L/R/U/D) |
| Viewing Direction | Symmetry |
| Sunlight Readable | Y |
LD490EPY-SHP1 Electronics Feature
| Vertical Frequency | 60Hz |
|---|---|
| Reverse Scan | No |
LD490EPY-SHP1 Backlight System
| Lamp Type | No B/L |
|---|
LD490EPY-SHP1 Signal Interface
| Signal Category | LVDS |
|---|---|
| Signal Class | LVDS (2 ch, 8-bit) |
