Overview
Specification
LH154Q01-TH01

LH154Q01-TH01 Basic Information
| Panel Model | LH154Q01-TH01 |
|---|---|
| Panel Brand | LG Display |
| Descrition | a-Si TFT-LCD ,1.54 inch, 240×240 |
| Panel Type | a-Si TFT-LCD |
| LH154Q01-TH01 Price | Request Price & Lead Time |
| Operating Temperature | -20 ~ 70 °C |
| Storage Temperature | -30 ~ 80 °C |
LH154Q01-TH01 Mechanical Features
| Dot Resolution | 240(RGB)×240 |
|---|---|
| Pixel Configuration | RGB Vertical Stripe |
| Pixel Density | 219 PPI |
| Aspect Ratio | 1:1 (H:V) |
| Form Factor | Flat Rectangle Display |
| Dot Pitch | 0.0385×0.1155 mm (H×V) |
| Pixel Pitch | 0.1155×0.1155 mm (H×V) |
| Weight | 0.94g |
| Surface | Without Polarizer |
| Active Area | 27.72×27.72 mm (H×V) |
| Outline Dimension | 30.72×33.17 mm (H×V) |
| Outline Depth | 0.4 (Typ.) mm |
| Landscape or Portrait | Landscape type |
| Touch Panel | Without |
LH154Q01-TH01 Optical Features
| Display Mode | ECB, Normally White, Transmissive |
|---|---|
| Brightness | 0 cd/m² |
| Contrast Ratio | 150 : 1 (Typ.) (Transmissive) |
| Display Color | 262K (6-bit) |
| Color Gamut | 50% NTSC (CIE1931) |
| Response Time | 35 (Typ.)(Tr+Td) |
| Viewing Angle | 50/50/50/50 (Typ.)(CR≥10) (L/R/U/D) |
| Viewing Direction | 4:30 o'clock |
| White color Chromaticity | Wx:0.309; Wy:0.324 |
| Transmissivity | 4.3% (Typ.)(with Polarizer) |
| Sunlight Readable | N |
LH154Q01-TH01 Electronics Feature
| Driver IC | Suggest S6D04D2 |
|---|
LH154Q01-TH01 Backlight System
| Lamp Type | No B/L |
|---|
