Overview
Specification
LH220Q13-SC01

LH220Q13-SC01 Basic Information
| Panel Model | LH220Q13-SC01 |
|---|---|
| Panel Brand | LG Display |
| Descrition | LTPS TFT-LCD ,2.2 inch, 240×320 |
| Panel Type | LTPS TFT-LCD |
| LH220Q13-SC01 Price | Request Price & Lead Time |
| Operating Temperature | -20 ~ 70 °C |
| Storage Temperature | -30 ~ 80 °C |
LH220Q13-SC01 Mechanical Features
| Dot Resolution | 240(RGB)×320 (QVGA) |
|---|---|
| Pixel Configuration | RGB Vertical Stripe |
| Pixel Density | 180 PPI |
| Aspect Ratio | 3:4 (H:V) |
| Form Factor | Flat Rectangle Display |
| Dot Pitch | 0.047×0.141 mm (H×V) |
| Pixel Pitch | 0.141×0.141 mm (H×V) |
| Weight | 3.79g (Typ.) |
| Surface | Hard coating (2H) |
| Active Area | 33.84×45.12 mm (H×V) |
| Outline Dimension | 37.84×53.62 mm (H×V) |
| Outline Depth | 0.88 (Typ.) mm |
| Landscape or Portrait | Portrait type |
| Touch Panel | Without |
LH220Q13-SC01 Optical Features
| Display Mode | IPS, Normally Black, Transmissive |
|---|---|
| Brightness | 0 cd/m² |
| Contrast Ratio | 300 : 1 (Typ.) (Transmissive) |
| Display Color | 262K (6-bit) |
| Color Gamut | 63% NTSC (CIE1931) |
| Response Time | 25 (Typ.)(Tr+Td) |
| Viewing Angle | 85/85/85/85 (Typ.)(CR≥10) (L/R/U/D) |
| Viewing Direction | Symmetry |
| Sunlight Readable | N |
LH220Q13-SC01 Electronics Feature
| Driver IC | Suggest S6D1121 |
|---|
LH220Q13-SC01 Backlight System
| Lamp Type | No B/L |
|---|
LH220Q13-SC01 Signal Interface
| Signal Category | CPU |
|---|---|
| Signal Class | CPU |
| Input Voltage for Panel | 2.8V (Typ.) |
| Input Current for Panel | 6mA (Typ.) |
| Panel Power Consumption | 18mW (Typ.) |
