Overview
Specification
LH280WQ1-SH01

LH280WQ1-SH01 Basic Information
| Panel Model | LH280WQ1-SH01 |
|---|---|
| Panel Brand | LG.Philips LCD |
| Descrition | a-Si TFT-LCD ,2.8 inch, 240×400 |
| Panel Type | a-Si TFT-LCD |
| LH280WQ1-SH01 Price | Request Price & Lead Time |
| Operating Temperature | -20 ~ 70 °C |
| Storage Temperature | -30 ~ 80 °C |
LH280WQ1-SH01 Mechanical Features
| Dot Resolution | 240(RGB)×400 (WQVGA) |
|---|---|
| Pixel Configuration | RGB Vertical Stripe |
| Pixel Density | 166 PPI |
| Aspect Ratio | 3:5 (H:V) |
| Form Factor | Flat Rectangle Display |
| Dot Pitch | 0.051×0.153 mm (H×V) |
| Pixel Pitch | 0.153×0.153 mm (H×V) |
| Weight | 4.0g (Typ.) |
| Active Area | 36.72×61.2 mm (H×V) |
| Outline Dimension | 40.92×70.14 mm (H×V) |
| Outline Depth | 0.6±0.05 mm |
| Landscape or Portrait | Portrait type |
| Touch Panel | Without |
LH280WQ1-SH01 Optical Features
| Display Mode | AH3-IPS, Normally Black, Transmissive |
|---|---|
| Brightness | 0 cd/m² |
| Contrast Ratio | 400 : 1 (Typ.) (Transmissive) |
| Display Color | 262K (6-bit) |
| Color Gamut | 70% NTSC (CIE1931) |
| Response Time | 40 (Typ.)(Tr+Td) |
| Viewing Angle | 80/80/80/80 (Typ.)(CR≥10) (L/R/U/D) |
| Viewing Direction | Symmetry |
| Transmissivity | 5.0% (Typ.)(with Polarizer) |
| Sunlight Readable | N |
LH280WQ1-SH01 Electronics Feature
| Driver IC | Suggest R61509 |
|---|
LH280WQ1-SH01 Backlight System
| Lamp Type | No B/L |
|---|
