Overview
Specification
LH300WQ2-SD16

LH300WQ2-SD16 Basic Information
| Panel Model | LH300WQ2-SD16 |
|---|---|
| Panel Brand | LG Display |
| Descrition | a-Si TFT-LCD ,3.0 inch, 240×400 |
| Panel Type | a-Si TFT-LCD |
| LH300WQ2-SD16 Price | Request Price & Lead Time |
| Model Alias | LH300WQ2 (SD)(16) |
| Operating Temperature | -20 ~ 70 °C |
| Storage Temperature | -30 ~ 80 °C |
| Remarks | CPU 8 bits, 16 bits |
LH300WQ2-SD16 Mechanical Features
| Dot Resolution | 240(RGB)×400 (WQVGA) |
|---|---|
| Pixel Configuration | RGB Vertical Stripe |
| Pixel Density | 156 PPI |
| Aspect Ratio | 3:5 (H:V) |
| Form Factor | Flat Rectangle Display |
| Dot Pitch | 0.054×0.162 mm (H×V) |
| Pixel Pitch | 0.162×0.162 mm (H×V) |
| Weight | 15±0.15g |
| Active Area | 38.88×64.8 mm (H×V) |
| Outline Dimension | 43.08×75.4 mm (H×V) |
| Outline Depth | 2.05 (Typ.) mm |
| Landscape or Portrait | Portrait type |
| Touch Panel | Without |
LH300WQ2-SD16 Optical Features
| Display Mode | S-IPS, Normally Black, Transmissive |
|---|---|
| Brightness | 500 cd/m² (Typ.) |
| Contrast Ratio | 500 : 1 (Typ.) (Transmissive) |
| Display Color | 262K (6-bit) |
| Color Gamut | 70% NTSC (CIE1931) |
| Response Time | 40 (Typ.)(Tr+Td) |
| Viewing Angle | 80/80/80/80 (Typ.)(CR≥10) (L/R/U/D) |
| Viewing Direction | Symmetry |
| White color Chromaticity | Wx:0.316; Wy:0.326 |
| White Variation | 1.25 (Max.)(9 points) |
| Sunlight Readable | N |
LH300WQ2-SD16 Electronics Feature
| Driver IC | Built-in S6D04D1 |
|---|
LH300WQ2-SD16 Backlight System
| Lamp Position | Edge light type |
|---|---|
| Lamp Type | WLED |
| Lamp Amount | 1S6P |
| Lamp Shape | 6 strings |
| Lamp Voltage | 2.8V (Typ.) |
| Lamp Current | 20mA (Typ.) |
| Lamps Power Consumption | 336mW (Typ.) |
| Interface Type | Included in panel signal interface |
| Lamp Driver Board | No |
LH300WQ2-SD16 Signal Interface
| Signal Category | CPU |
|---|---|
| Signal Class | CPU |
| Input Voltage for Panel | 2.8/2.8V (Typ.)(IOVCC/VCC) |
| Panel Power Consumption | 38.08/64.4mW (Typ./Max.) |
| Interface Type | FPC |
