Overview
Specification
LH350Q31-FD01

LH350Q31-FD01 Basic Information
| Panel Model | LH350Q31-FD01 |
|---|---|
| Panel Brand | LG.Philips LCD |
| Descrition | a-Si TFT-LCD ,3.5 inch, 240×320 |
| Panel Type | a-Si TFT-LCD |
| LH350Q31-FD01 Price | Request Price & Lead Time |
| Model Alias | LH350Q31 (FD)(01) |
| Operating Temperature | -20 ~ 70 °C |
| Storage Temperature | -30 ~ 80 °C |
| Remarks | 3 in 1 FPC |
LH350Q31-FD01 Mechanical Features
| Dot Resolution | 240(RGB)×320 (QVGA) |
|---|---|
| Pixel Configuration | RGB Vertical Stripe |
| Pixel Density | 115 PPI |
| Aspect Ratio | 3:4 (H:V) |
| Form Factor | Flat Rectangle Display |
| Dot Pitch | 0.073×0.219 mm (H×V) |
| Pixel Pitch | 0.219×0.219 mm (H×V) |
| Weight | 33.5g (Typ.) |
| Active Area | 52.56×70.08 mm (H×V) |
| Bezel Area | 55.36×72.88 mm (H×V) |
| Outline Dimension | 60.7×84 mm (H×V) |
| Outline Depth | 3.3/4.05 (Typ./Max.) mm |
| Landscape or Portrait | Portrait type |
| Touch Panel | Embeded (4-wire Resistive) |
LH350Q31-FD01 Optical Features
| Display Mode | ECB, Normally White, Transflective |
|---|---|
| Brightness | 250 cd/m² (Typ.) |
| Contrast Ratio | 4:1 (Typ.) (Reflective) |
| Display Color | 262K (6-bit) |
| Color Gamut | 50% NTSC (CIE1931) |
| Response Time | 35 (Typ.)(Tr+Td) |
| Viewing Angle | 45/45/45/45 (Typ.)(CR≥10) (L/R/U/D) |
| Viewing Direction | 7 o'clock |
| White color Chromaticity | Wx:0.310; Wy:0.330 |
| White Variation | 1.33 (Max.)(9 points) |
| Reflectance Ratio | 4% (Typ.) |
| Sunlight Readable | Y |
LH350Q31-FD01 Electronics Feature
| Vertical Frequency | 60Hz |
|---|---|
| Reverse Scan | No |
| Time Controller (T-CON) | Embedded T-CON |
LH350Q31-FD01 Backlight System
| Lamp Position | Edge light type |
|---|---|
| Lamp Type | WLED |
| Lamp Amount | 6S1P |
| Lamp Shape | 1 string |
| Lamp Voltage | 19.8V (Typ.) |
| Lamp Current | 20/30mA (Typ./Max.) |
| Interface Type | Included in panel signal interface |
| Lamp Driver Board | No |
LH350Q31-FD01 Signal Interface
| Signal Category | TTL |
|---|---|
| Signal Class | TTL (1 ch, 6-bit) + SPI |
| Input Voltage for Panel | 3.0/1.8V (Typ.)(AVCC/IOVCC) |
| Panel Power Consumption | 45/60mW (Typ./Max.) |
| Voltage for Display Signals | -0.3≤VIL≤0.2IOVCC; 0.8IOVCC≤VIH≤IOVCC |
| Interface Type | FPC |
