Overview
Specification
LH467WX1-SH01

LH467WX1-SH01 Basic Information
| Panel Model | LH467WX1-SH01 |
|---|---|
| Panel Brand | LG Display |
| Descrition | a-Si TFT-LCD ,4.7 inch, 768×1280 |
| Panel Type | a-Si TFT-LCD |
| LH467WX1-SH01 Price | Request Price & Lead Time |
| Model Alias | LH467WX1 (SH)(01) |
| Operating Temperature | -20 ~ 70 °C |
| Storage Temperature | -30 ~ 80 °C |
LH467WX1-SH01 Mechanical Features
| Dot Resolution | 768(RGB)×1280 (WXGA) |
|---|---|
| Pixel Configuration | RGB Vertical Stripe |
| Pixel Density | 319 PPI |
| Aspect Ratio | 3:5 (H:V) |
| Form Factor | Flat Rectangle Display |
| Dot Pitch | 0.0265×0.0795 mm (H×V) |
| Pixel Pitch | 0.0795×0.0795 mm (H×V) |
| Weight | 6.73±0.67g |
| Surface | Without Polarizer |
| Active Area | 61.056×101.76 mm (H×V) |
| Outline Dimension | 63.956×109.77 mm (H×V) |
| Outline Depth | 0.4±0.04 mm |
| Landscape or Portrait | Portrait type |
| Touch Panel | Without |
LH467WX1-SH01 Optical Features
| Display Mode | IPS, Normally Black, Transmissive |
|---|---|
| Brightness | 0 cd/m² |
| Contrast Ratio | 1000 : 1 (Typ.) (Transmissive) |
| Color Gamut | 72% NTSC (CIE1931) |
| Response Time | 35 (Typ.)(Tr+Td) |
| Viewing Angle | 80/80/80/80 (Typ.)(CR≥10) (L/R/U/D) |
| Viewing Direction | Symmetry |
| White color Chromaticity | Wx:0.297; Wy:0.324 |
| Transmissivity | 3.24% (Typ.)(with Polarizer) |
| Sunlight Readable | N |
LH467WX1-SH01 Electronics Feature
| Vertical Frequency | 60Hz |
|---|---|
| Reverse Scan | No |
| Driver IC | COG Suggest LG4593 |
LH467WX1-SH01 Backlight System
| Lamp Type | No B/L |
|---|
