Overview
Specification
LH499WX1-SH03

LH499WX1-SH03 Basic Information
| Panel Model | LH499WX1-SH03 |
|---|---|
| Panel Brand | LG Display |
| Descrition | a-Si TFT-LCD ,5.0 inch, 720×1280 |
| Panel Type | a-Si TFT-LCD |
| LH499WX1-SH03 Price | Request Price & Lead Time |
| Model Alias | LH499WX1 (SH)(03) |
LH499WX1-SH03 Mechanical Features
| Dot Resolution | 720(RGB)×1280 (WXGA) |
|---|---|
| Pixel Configuration | RGB Vertical Stripe |
| Pixel Density | 294 PPI |
| Aspect Ratio | 9:16 (H:V) |
| Form Factor | Flat Rectangle Display |
| Dot Pitch | 0.02875×0.08625 mm (H×V) |
| Pixel Pitch | 0.08625×0.08625 mm (H×V) |
| Weight | 5.40±0.54g (Typ.) |
| Surface | Without Polarizer |
| Active Area | 62.1×110.4 mm (H×V) |
| Outline Dimension | 64.1×116.4 mm (H×V) |
| Outline Depth | 0.3 (Typ.) mm |
| Landscape or Portrait | Portrait type |
| Touch Panel | Without |
LH499WX1-SH03 Optical Features
| Display Mode | AH3-IPS, Normally Black, Transmissive |
|---|---|
| Brightness | 0 cd/m² |
| Contrast Ratio | 1000 : 1 (Typ.) (Transmissive) |
| Color Gamut | 70% NTSC (CIE1931) |
| Response Time | 30 (Typ.)(Tr+Td) |
| Viewing Angle | 80/80/80/80 (Typ.)(CR≥10) (L/R/U/D) |
| Viewing Direction | Symmetry |
| Transmissivity | 3.35% (Typ.)(with Polarizer) |
| Sunlight Readable | N |
LH499WX1-SH03 Electronics Feature
| Vertical Frequency | 65Hz |
|---|---|
| Reverse Scan | No |
| Driver IC | COG Suggest HX8394F, ILI9881C, HX8394D, R61318A, HX8394A, OTM1284, NT35521, ILI9881, NT35520, OTM1228, OTM1287A |
LH499WX1-SH03 Backlight System
| Lamp Type | No B/L |
|---|
