Overview
Specification
LH520WF1-SD01

LH520WF1-SD01 Basic Information
| Panel Model | LH520WF1-SD01 |
|---|---|
| Panel Brand | LG Display |
| Descrition | LTPS TFT-LCD ,5.2 inch, 1080×1920 |
| Panel Type | LTPS TFT-LCD |
| LH520WF1-SD01 Price | Request Price & Lead Time |
| Operating Temperature | -30 ~ 85 °C |
| Storage Temperature | -40 ~ 100 °C |
LH520WF1-SD01 Mechanical Features
| Dot Resolution | 1080(RGB)×1920 (FHD) |
|---|---|
| Pixel Configuration | RGB Vertical Stripe |
| Pixel Density | 423 PPI |
| Aspect Ratio | 9:16 (H:V) |
| Form Factor | Flat Rectangle Display |
| Dot Pitch | 0.020×0.060 mm (H×V) |
| Pixel Pitch | 0.060×0.060 mm (H×V) |
| Weight | 36.7±3.7g |
| Surface | Clear |
| Active Area | 64.8×115.2 mm (H×V) |
| Outline Dimension | 69.4×136.4 mm (H×V) |
| Outline Depth | 2.22±0.25 mm |
| Landscape or Portrait | Portrait type |
| Touch Panel | Embeded (Projected Capacitive Touch) |
| Panel Cover | With Cover Lens |
LH520WF1-SD01 Optical Features
| Display Mode | IPS, Normally Black, Transmissive |
|---|---|
| Brightness | 380 cd/m² (Typ.) |
| Contrast Ratio | 700 : 1 (Typ.) (Transmissive) |
| Display Color | 16.7M (8-bit) |
| Color Gamut | 70% NTSC (CIE1931) |
| Response Time | 35 (Max.)(Tr+Td) |
| Viewing Angle | 80/80/80/80 (Typ.)(CR≥10) (L/R/U/D) |
| Viewing Direction | Symmetry |
| White color Chromaticity | Wx:0.301; Wy:0.318 |
| White Variation | 1.18/1.25 (Typ./Max.)(9 points) |
| Sunlight Readable | N |
LH520WF1-SD01 Electronics Feature
| Vertical Frequency | 60Hz |
|---|---|
| Driver IC | Built-in R63417 |
LH520WF1-SD01 Backlight System
| Lamp Position | Edge light type |
|---|---|
| Lamp Type | WLED |
| Lamp Amount | 6S2P |
| Lamp Shape | 2 strings |
| Lamp Voltage | 17.4V (Typ.) |
| Lamp Current | 20mA (Typ.) |
| Lamps Power Consumption | 696mW (Typ.) |
| Interface Type | Included in panel signal interface |
| Lamp Driver Board | No |
LH520WF1-SD01 Signal Interface
| Signal Category | MIPI |
|---|---|
| Signal Class | MIPI (4 data lanes) |
| Input Voltage for Panel | 1.8/5.5/-5.5V (Typ.)(IOVCC/VSP/VSN) |
| Input Current for Panel | 17/10/10mA (Typ.)(IOICC/ISP/ISN) |
| Panel Power Consumption | 140mW (Typ.) |
| Interface Type | Connector |
