Overview
Specification
LK420D3LA77

LK420D3LA77 Basic Information
| Panel Model | LK420D3LA77 |
|---|---|
| Panel Brand | SHARP |
| Descrition | a-Si TFT-LCD ,42 inch, 1920×1080 |
| Panel Type | a-Si TFT-LCD |
| LK420D3LA77 Price | Request Price & Lead Time |
| Operating Temperature | 0 ~ 50 °C |
| Storage Temperature | -25 ~ 60 °C |
LK420D3LA77 Mechanical Features
| Dot Resolution | 1920(RGB)×1080 (FHD) |
|---|---|
| Pixel Configuration | RGB Vertical Stripe |
| Pixel Density | 52 PPI |
| Aspect Ratio | 16:9 (H:V) |
| Form Factor | Flat Rectangle Display |
| Dot Pitch | 0.1615×0.4845 mm (H×V) |
| Pixel Pitch | 0.4845×0.4845 mm (H×V) |
| Weight | 9.50±1.00Kgs |
| Surface | Antiglare (Haze 8%), Hard coating (3H) |
| Active Area | 930.24×523.26 mm (H×V) |
| Bezel Area | 939.0×531.0 mm (H×V) |
| Outline Dimension | 983×576 mm (H×V) |
| Outline Depth | 35.5 (Typ.) mm |
| Landscape or Portrait | Landscape type |
| Touch Panel | Without |
LK420D3LA77 Optical Features
| Display Mode | ASV, Normally Black, Transmissive |
|---|---|
| Brightness | 500 cd/m² (Typ.) |
| Contrast Ratio | 4500 : 1 (Typ.) (Transmissive) |
| Display Color | 1.06B (8-bit + FRC) |
| Response Time | 6 (Typ.)(G to G) |
| Viewing Angle | 88/88/88/88 (Typ.)(CR≥20) (L/R/U/D) |
| Viewing Direction | Symmetry |
| White color Chromaticity | Wx:0.278; Wy:0.285 |
| White Variation | 1.25 (Max.)(5 points) |
| Sunlight Readable | N |
LK420D3LA77 Electronics Feature
| Vertical Frequency | 60Hz |
|---|---|
| Reverse Scan | No |
LK420D3LA77 Backlight System
| Lamp Position | Direct light type |
|---|---|
| Lamp Type | CCFL |
| Lamp Amount | 14 pcs |
| Lamp Shape | Straight |
| Lamp Life Time | 50K(Min.) (Hours) |
| Lamp Voltage | 1015/1070/1125V (Min./Typ./Max.) |
| Lamp Current | 6.0/12.0mA (Min./Max.) |
| Lamp Operating Frequency | 30/40/70KHz (Min./Typ./Max.) |
| Lamp Startup Voltage | 1660/1715V (Max.)(Ta=+25/0℃) |
| Interface Type | Connector |
| Lamp Driver Board | 160±15W |
LK420D3LA77 Signal Interface
| Signal Category | LVDS |
|---|---|
| Signal Class | LVDS (2 ch, 10-bit) |
| Input Voltage for Panel | 12.0V (Typ.) |
| Input Current for Panel | 0.7/2.0A (Typ./Max.) |
| Interface Type | Connector |
| Signal Interface | JAE - FI-RE51S-HF, Pitch:0.5 mm, Pin:51 pins |
