Overview
Specification
LK460D3LA29

LK460D3LA29 Basic Information
| Panel Model | LK460D3LA29 |
|---|---|
| Panel Brand | SHARP |
| Descrition | a-Si TFT-LCD ,46 inch, 1920×1080 |
| Panel Type | a-Si TFT-LCD |
| LK460D3LA29 Price | Request Price & Lead Time |
| Operating Temperature | 0 ~ 50 °C |
| Storage Temperature | -25 ~ 60 °C |
LK460D3LA29 Mechanical Features
| Dot Resolution | 1920(RGB)×1080 (FHD) |
|---|---|
| Pixel Configuration | RGB Vertical Stripe |
| Pixel Density | 47 PPI |
| Aspect Ratio | 16:9 (H:V) |
| Form Factor | Flat Rectangle Display |
| Dot Pitch | 0.17675×0.53025 mm (H×V) |
| Pixel Pitch | 0.53025×0.53025 mm (H×V) |
| Weight | 11.5Kgs |
| Surface | Antiglare, Hard coating (2H) |
| Active Area | 1018.08×572.67 mm (H×V) |
| Outline Dimension | 1083×624.7 mm (H×V) |
| Outline Depth | 53.4 mm |
| Landscape or Portrait | Landscape type |
| Touch Panel | Without |
LK460D3LA29 Optical Features
| Display Mode | ASV, Normally Black |
|---|---|
| Brightness | 500 cd/m² (Typ.) |
| Contrast Ratio | 3000 : 1 (Typ.) (Transmissive) |
| Display Color | 1.07B (10-bit) |
| Response Time | 6 (Typ.)(G to G) |
| Viewing Angle | 88/88/88/88 (Typ.)(CR≥10) (L/R/U/D) |
| Viewing Direction | Symmetry |
| Sunlight Readable | N |
LK460D3LA29 Electronics Feature
| Vertical Frequency | 60Hz |
|---|
LK460D3LA29 Backlight System
| Lamp Position | Direct light type |
|---|---|
| Lamp Type | CCFL |
| Lamp Amount | 18 pcs |
| Lamp Shape | Straight |
| Lamp Life Time | 50K(Typ.) (Hours) |
LK460D3LA29 Signal Interface
| Signal Category | LVDS |
|---|---|
| Signal Class | LVDS (2 ch, 8-bit) |
| Interface Type | Connector |
