Overview
Specification
LK520D3LA27

LK520D3LA27 Basic Information
| Panel Model | LK520D3LA27 |
|---|---|
| Panel Brand | SHARP |
| Descrition | a-Si TFT-LCD ,52 inch, 1920×1080 |
| Panel Type | a-Si TFT-LCD |
| LK520D3LA27 Price | Request Price & Lead Time |
LK520D3LA27 Mechanical Features
| Dot Resolution | 1920(RGB)×1080 (FHD) |
|---|---|
| Pixel Configuration | RGB Vertical Stripe |
| Pixel Density | 42 PPI |
| Aspect Ratio | 16:9 (H:V) |
| Form Factor | Flat Rectangle Display |
| Dot Pitch | 0.200×0.600 mm (H×V) |
| Pixel Pitch | 0.600×0.600 mm (H×V) |
| Active Area | 1152×648 mm (H×V) |
| Outline Dimension | 1219×706.7 mm (H×V) |
| Outline Depth | 64.6 (Typ.) mm |
| Landscape or Portrait | Landscape type |
| Touch Panel | Without |
LK520D3LA27 Optical Features
| Display Mode | ASV, Normally Black, Transmissive |
|---|---|
| Brightness | 450 cd/m² (Typ.) |
| Contrast Ratio | 2000 : 1 (Typ.) (Transmissive) |
| Display Color | 1.06B (8-bit + FRC) |
| Viewing Angle | 88/88/88/88 (Typ.)(CR≥10) (L/R/U/D) |
| Viewing Direction | Symmetry |
| Sunlight Readable | N |
LK520D3LA27 Electronics Feature
| Vertical Frequency | 120Hz |
|---|
LK520D3LA27 Signal Interface
| Signal Category | LVDS |
|---|---|
| Signal Class | LVDS (4 ch, 10-bit) |
