Overview
Specification
LK695D3LA08

LK695D3LA08 Basic Information
| Panel Model | LK695D3LA08 |
|---|---|
| Panel Brand | SHARP |
| Descrition | a-Si TFT-LCD ,70 inch, 1920×1080 |
| Panel Type | a-Si TFT-LCD |
| LK695D3LA08 Price | Request Price & Lead Time |
| Operating Temperature | 0 ~ 50 °C |
| Storage Temperature | -25 ~ 60 °C |
| Remarks | Black bezel |
LK695D3LA08 Mechanical Features
| Dot Resolution | 1920(RGBY)×1080 (FHD) |
|---|---|
| Pixel Configuration | RGBY Vertical Stripe |
| Pixel Density | 31 PPI |
| Aspect Ratio | 16:9 (H:V) |
| Form Factor | Flat Rectangle Display |
| Dot Pitch | 0.2038×0.8015 mm (H×V) |
| Pixel Pitch | 0.8015×0.8015 mm (H×V) |
| Weight | 28.5±0.5Kgs |
| Surface | Antiglare, Hard coating (2H) |
| Active Area | 1538.88×865.62 mm (H×V) |
| Outline Dimension | 1593.4×924.2 mm (H×V) |
| Outline Depth | 33.9 mm |
| Landscape or Portrait | Landscape type |
| Touch Panel | Without |
LK695D3LA08 Optical Features
| Display Mode | ASV, Normally Black, Transmissive |
|---|---|
| Brightness | 350 cd/m² (Typ.) |
| Contrast Ratio | 5000 : 1 (Typ.) (Transmissive) |
| Display Color | 1.07B (10-bit) |
| Response Time | 4 (Typ.)(G to G) |
| Viewing Angle | 88/88/88/88 (Typ.)(CR≥10) (L/R/U/D) |
| Viewing Direction | Symmetry |
| White color Chromaticity | Wx:0.280; Wy:0.290 |
| White Variation | 1.43 (Max.)(5 points) |
| Sunlight Readable | N |
LK695D3LA08 Electronics Feature
| Vertical Frequency | 120Hz |
|---|---|
| Reverse Scan | No |
LK695D3LA08 Backlight System
| Lamp Position | Direct light type |
|---|---|
| Lamp Type | WLED |
| Lamp Life Time | 60K(Typ.) (Hours) |
| Lamp Voltage | 183.1±9V |
| Lamp Current | 57mA (Typ.) |
| Lamps Power Consumption | 146.1W (Typ.) |
| Interface Type | Connector |
| Lamp Driver Board | No |
LK695D3LA08 Signal Interface
| Signal Category | LVDS |
|---|---|
| Signal Class | LVDS (4 ch, 10-bit) |
| Input Voltage for Panel | 12.0V (Typ.) |
| Input Current for Panel | 0.75/2.0A (Typ./Max.) |
| Interface Type | Connector |
| Signal Interface | ACES - 91213-0510Y, Pitch:0.5 mm, Pin:51 pins |
