Overview
Specification
LK816D3LA12

LK816D3LA12 Basic Information
| Panel Model | LK816D3LA12 |
|---|---|
| Panel Brand | SHARP |
| Descrition | a-Si TFT-LCD ,82 inch, 1080×1920 |
| Panel Type | a-Si TFT-LCD |
| LK816D3LA12 Price | Request Price & Lead Time |
| Operating Temperature | 0 ~ 50 °C |
| Storage Temperature | -20 ~ 60 °C |
LK816D3LA12 Mechanical Features
| Dot Resolution | 1080×1920(RGB) (FHD) |
|---|---|
| Pixel Configuration | RGB Horizontal Stripe |
| Pixel Density | 27 PPI |
| Aspect Ratio | 9:16 (H:V) |
| Form Factor | Flat Rectangle Display |
| Dot Pitch | 0.9405×0.3135 mm (H×V) |
| Pixel Pitch | 0.9405×0.9405 mm (H×V) |
| Weight | 60.0Kgs |
| Surface | Antiglare, Hard coating (2H), Antireflection |
| Active Area | 1015.74×1805.76 mm (H×V) |
| Outline Dimension | 1094×1879 mm (H×V) |
| Outline Depth | 80 (Typ.) mm |
| Landscape or Portrait | Portrait type |
| Touch Panel | Without |
LK816D3LA12 Optical Features
| Display Mode | ASV, Normally Black, Transmissive |
|---|---|
| Brightness | 1500 cd/m² (Typ.) |
| Contrast Ratio | 1200 : 1 (Typ.) (Transmissive) |
| Display Color | 16.7M (8-bit) |
| Color Gamut | 72% NTSC (CIE1931) |
| Response Time | 6 (Typ.)(G to G) |
| Viewing Angle | 88/88/88/88 (Typ.)(CR≥10) (L/R/U/D) |
| Viewing Direction | Symmetry |
| White color Chromaticity | Wx:0.287; Wy:0.295 |
| White Variation | 1.25 (Max.)(5 points) |
| Sunlight Readable | Y |
LK816D3LA12 Electronics Feature
| Vertical Frequency | 60Hz |
|---|---|
| Reverse Scan | No |
LK816D3LA12 Backlight System
| Lamp Position | Direct light type |
|---|---|
| Lamp Type | CCFL |
| Lamp Amount | 120 pcs |
| Lamp Shape | Straight |
| Lamp Life Time | 60K(Typ.) (Hours) |
| Interface Type | Connector |
| Lamp Driver Board | 71/76A (Max.)(I INV1/I INV2) |
LK816D3LA12 Signal Interface
| Signal Category | LVDS |
|---|---|
| Signal Class | LVDS (2 ch, 8-bit) |
| Input Voltage for Panel | 12.0V (Typ.) |
| Input Current for Panel | 1.5/5A (Typ./Max.) |
| Interface Type | Connector |
| Signal Interface | JAE - FI-RE41S-VF, Pitch:0.5 mm, Pin:41 pins |
