Overview
Specification
LM12S471F

LM12S471F Basic Information
| Panel Model | LM12S471F |
|---|---|
| Panel Brand | SHARP |
| Descrition | CSTN-LCD ,12.1 inch, 800×600 |
| Panel Type | CSTN-LCD |
| LM12S471F Price | Request Price & Lead Time |
| Operating Temperature | 0 ~ 40 °C |
| Storage Temperature | -25 ~ 60 °C |
LM12S471F Mechanical Features
| Dot Resolution | 800(RGB)×600 (SVGA) |
|---|---|
| Pixel Configuration | RGB Vertical Stripe |
| Pixel Density | 82 PPI |
| Aspect Ratio | 4:3 (H:V) |
| Form Factor | Flat Rectangle Display |
| Dot Pitch | 0.1025×0.3075 mm (H×V) |
| Pixel Pitch | 0.3075×0.3075 mm (H×V) |
| Weight | 500g (Typ.) |
| Active Area | 245.98×184.48 mm (H×V) |
| Outline Dimension | 275×202.5 mm (H×V) |
| Outline Depth | 8.3 (Max.) mm |
| Landscape or Portrait | Landscape type |
| Touch Panel | Without |
LM12S471F Optical Features
| Display Mode | STN, Normally Black, Transmissive |
|---|---|
| Brightness | 100 cd/m² (Typ.) |
| Contrast Ratio | 40 : 1 (Typ.) (Transmissive) |
| Display Color | Color () |
| Response Time | 120/30 (Typ.)(Tr/Td) |
| Viewing Angle | 30/30/25/15 (Typ.)(CR>5) (L/R/U/D) |
| White color Chromaticity | Wx:0.280; Wy:0.330 |
| Sunlight Readable | N |
LM12S471F Electronics Feature
| Vertical Frequency | 150Hz |
|---|
LM12S471F Backlight System
| Lamp Position | Edge light type (Top side) |
|---|---|
| Lamp Type | CCFL |
| Lamp Amount | 1 pcs |
| Lamp Life Time | 25K(Typ.) (Hours) |
| Lamp Voltage | 600V (Typ.) |
| Lamp Current | 3.0/5.0/6.0mA (Min./Typ./Max.) |
| Lamp Operating Frequency | 50/80KHz (Min./Max.) |
| Lamp Startup Voltage | 1230/1400V (Min.)(Ta=+25/0℃) |
| Lamps Power Consumption | 3.0W (Typ.) |
| Interface Type | Connector |
| Lamp Driver Board | No |
LM12S471F Signal Interface
| Signal Category | Parallel Data |
|---|---|
| Signal Class | Parallel Data (8-bit) |
| Input Voltage for Panel | 3.3/5.0V (Typ.)(VDD) |
| Input Current for Panel | 340/270mA (Typ.)(3.3V5.0V)(IDD) |
| Interface Type | Connector |
| Signal Interface | HRS - DF9B-41P-1V, Pitch:1.0 mm, Pin:41 pins |
