Overview
Specification
LM12S48

LM12S48 Basic Information
| Panel Model | LM12S48 |
|---|---|
| Panel Brand | SHARP |
| Descrition | CSTN-LCD ,12.1 inch, 800×600 |
| Panel Type | CSTN-LCD |
| LM12S48 Price | Request Price & Lead Time |
| Operating Temperature | 0 ~ 40 °C |
| Storage Temperature | -25 ~ 60 °C |
LM12S48 Mechanical Features
| Dot Resolution | 800(RGB)×600 (SVGA) |
|---|---|
| Pixel Configuration | RGB Vertical Stripe |
| Pixel Density | 82 PPI |
| Aspect Ratio | 4:3 (H:V) |
| Form Factor | Flat Rectangle Display |
| Dot Pitch | 0.1025×0.3075 mm (H×V) |
| Pixel Pitch | 0.3075×0.3075 mm (H×V) |
| Weight | 450g (Typ.) |
| Active Area | 246×184.5 mm (H×V) |
| Bezel Area | 250.6×189.1 mm (H×V) |
| Outline Dimension | 275×202.5 mm (H×V) |
| Outline Depth | 7.0 mm |
| Landscape or Portrait | Landscape type |
| Touch Panel | Without |
LM12S48 Optical Features
| Display Mode | STN, Normally Black, Transmissive |
|---|---|
| Brightness | 80 cd/m² (Typ.) |
| Contrast Ratio | 40 : 1 (Typ.) (Transmissive) |
| Display Color | Color () |
| Response Time | 150 (Typ.)(Tr+Td) |
| Sunlight Readable | N |
LM12S48 Electronics Feature
| Total Power Consumption | 3.61W (Typ.) |
|---|
LM12S48 Backlight System
| Lamp Position | Edge light type (Top side) |
|---|---|
| Lamp Type | CCFL |
| Lamp Amount | 1 pcs |
| Lamp Shape | Straight |
| Lamp Life Time | 25K(Typ.) (Hours) |
| Interface Type | Connector |
| Lamp Driver Board | No |
LM12S48 Signal Interface
| Interface Type | Connector |
|---|
