Overview
Specification
LM150X08-TL01

LM150X08-TL01 Basic Information
| Panel Model | LM150X08-TL01 |
|---|---|
| Panel Brand | LG.Philips LCD |
| Descrition | a-Si TFT-LCD ,15.0 inch, 1024×768 |
| Panel Type | a-Si TFT-LCD |
| LM150X08-TL01 Price | Request Price & Lead Time |
| Model Alias | LM150X08 (TL)(01) |
| Operating Temperature | 0 ~ 50 °C |
| Storage Temperature | -20 ~ 60 °C |
LM150X08-TL01 Mechanical Features
| Dot Resolution | 1024(RGB)×768 (XGA) |
|---|---|
| Pixel Configuration | RGB Vertical Stripe |
| Pixel Density | 85 PPI |
| Aspect Ratio | 4:3 (H:V) |
| Form Factor | Flat Rectangle Display |
| Dot Pitch | 0.099×0.297 mm (H×V) |
| Pixel Pitch | 0.297×0.297 mm (H×V) |
| Weight | 1.00Kgs (Typ.) |
| Surface | Antiglare (Haze 13%), Hard coating (3H) |
| Active Area | 304.128×228.096 mm (H×V) |
| Bezel Area | 307.4×231.3 mm (H×V) |
| Outline Dimension | 326.5×253.5 mm (H×V) |
| Outline Depth | 11.2±0.5 mm |
| Holes & Brackets | Side mounting holes (4-M3) on left, right bezel |
| Landscape or Portrait | Landscape type |
| Touch Panel | Without |
LM150X08-TL01 Optical Features
| Display Mode | TN, Normally White, Transmissive |
|---|---|
| Brightness | 250 cd/m² (Typ.) |
| Contrast Ratio | 450 : 1 (Typ.) (Transmissive) |
| Display Color | 16.2M (6-bit + FRC) |
| Color Gamut | 60% NTSC (CIE1931) |
| Response Time | 5/11 (Typ.)(Tr/Td) |
| Viewing Angle | 65/65/45/55 (Typ.)(CR≥10) (L/R/U/D) |
| Viewing Direction | 6 o'clock |
| White color Chromaticity | Wx:0.313; Wy:0.329 |
| White Variation | 1.33 (Max.)(9 points) |
| Sunlight Readable | N |
LM150X08-TL01 Electronics Feature
| Vertical Frequency | 60Hz |
|---|---|
| Reverse Scan | No |
| Total Power Consumption | 9.95W (Typ.) |
LM150X08-TL01 Backlight System
| Lamp Position | Edge light type (Top and Bottom) |
|---|---|
| Lamp Type | CCFL |
| Lamp Amount | 2 pcs |
| Lamp Shape | Straight |
| Lamp Life Time | 40K(Min.) (Hours) |
| Lamp Voltage | 550/560/650V (Min./Typ./Max.) |
| Lamp Current | 3.0/8.0/9.0mA (Min./Typ./Max.) |
| Lamp Operating Frequency | 45/60/80KHz (Min./Typ./Max.) |
| Lamp Startup Voltage | 850/1100V (Max.)(Ta=+25/0℃) |
| Lamps Power Consumption | 8.96/9.86W (Typ./Max.) |
| Interface Type | Connector |
| Lamp Driver Board | No |
LM150X08-TL01 Signal Interface
| Signal Category | LVDS |
|---|---|
| Signal Class | LVDS (1 ch, 8-bit) |
| Input Voltage for Panel | 3.3V (Typ.) |
| Input Current for Panel | 300/360mA (Typ./Max.) |
| Panel Power Consumption | 0.99/1.30W (Typ./Max.) |
| Interface Type | Connector |
| Signal Interface | HRS - DF14H-20P-1.25H, Pitch:1.25 mm, Pin:20 pins |
