Overview
Specification
LM170E03-TLB2

LM170E03-TLB2 Basic Information
| Panel Model | LM170E03-TLB2 |
|---|---|
| Panel Brand | LG.Philips LCD |
| Descrition | a-Si TFT-LCD ,17.0 inch, 1280×1024 |
| Panel Type | a-Si TFT-LCD |
| LM170E03-TLB2 Price | Request Price & Lead Time |
| Model Alias | LM170E03 (TL)(B2) |
| Operating Temperature | 0 ~ 50 °C |
| Storage Temperature | -20 ~ 60 °C |
LM170E03-TLB2 Mechanical Features
| Dot Resolution | 1280(RGB)×1024 (SXGA) |
|---|---|
| Pixel Configuration | RGB Vertical Stripe |
| Pixel Density | 96 PPI |
| Aspect Ratio | 5:4 (H:V) |
| Form Factor | Flat Rectangle Display |
| Dot Pitch | 0.088×0.264 mm (H×V) |
| Pixel Pitch | 0.264×0.264 mm (H×V) |
| Weight | 1.89Kgs (Typ.) |
| Surface | Antiglare, Hard coating (3H) |
| Active Area | 337.92×270.336 mm (H×V) |
| Bezel Area | 341.6×274.0 mm (H×V) |
| Outline Dimension | 358.5×296.5 mm (H×V) |
| Outline Depth | 16.9±0.5 mm |
| Holes & Brackets | Side mounting holes (4-M3) on left, right bezel |
| Landscape or Portrait | Landscape type |
| Touch Panel | Without |
LM170E03-TLB2 Optical Features
| Display Mode | TN, Normally White, Transmissive |
|---|---|
| Brightness | 300 cd/m² (Typ.) |
| Contrast Ratio | 800 : 1 (Typ.) (Transmissive) |
| Display Color | 16.7M (6-bit + Hi-FRC) |
| Color Gamut | 72% NTSC (CIE1931) |
| Response Time | 1.3/3.7 (Typ.)(Tr/Td) |
| Viewing Angle | 80/80/75/85 (Typ.)(CR≥10) (L/R/U/D) |
| Viewing Direction | 6 o'clock |
| White color Chromaticity | Wx:0.313; Wy:0.329 |
| White Variation | 1.33 (Max.)(9 points) |
| Sunlight Readable | N |
LM170E03-TLB2 Electronics Feature
| Vertical Frequency | 60Hz |
|---|---|
| Reverse Scan | No |
| Total Power Consumption | 20.1W (Typ.) |
LM170E03-TLB2 Backlight System
| Lamp Position | Edge light type (Top and Bottom) |
|---|---|
| Lamp Type | CCFL |
| Lamp Amount | 4 pcs |
| Lamp Shape | Straight |
| Lamp Life Time | 50K(Min.) (Hours) |
| Lamp Voltage | 650V (Typ.) |
| Lamp Current | 6.5mA (Typ.) |
| Lamp Operating Frequency | 40/60/70KHz (Min./Typ./Max.) |
| Lamp Startup Voltage | 1000/1250V (Max.)(Ta=+25/0℃) |
| Lamps Power Consumption | 16.9W (Typ.) |
| Interface Type | Connector |
| Lamp Driver Board | No |
LM170E03-TLB2 Signal Interface
| Signal Category | LVDS |
|---|---|
| Signal Class | LVDS (2 ch, 8-bit) |
| Input Voltage for Panel | 5.0V (Typ.) |
| Input Current for Panel | 640/740mA (Typ./Max.) |
| Panel Power Consumption | 3.2/3.7W (Typ./Max.) |
| Interface Type | Connector |
| Signal Interface | HRS - KDF71G-30S-1H, Pitch:1.0 mm, Pin:30 pins |
